Kokk: võiks aru saada, et seadusi teeb riigikogu

Esiplaanil rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk.
Esiplaanil rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu on asunud kiiruga muutma vähem kui aasta kehtinud alkoholiseadust, mille põhimõte oli, et poes peaks olema võimalik sisseoste teha ilma alkoholipudelite juurest möödumata. Eelmisel nädalal aga kirjutati riigikogu rahanduskomisjoni juhi Aivar Koka (Isamaa) algatusel omavalituste kriisimeetmete seaduse eelnõusse sisse alkoholiseaduse muudatus, mis lubab poodidel hoida alkoholi kassa juures. Väikekaupmeeste soovi järgi tehtud ettepanekust saab seadus nädalaga.

Te ütlesite, et ettepanekuid alkoholiseaduse selle sätte muutmiseks on tulnud juba oktoobrist alates. Miks te alles nüüd selle muudatusettepaneku teise seaduse sisse nö ära peitsite?

Tegelikult tulid juba eelmise aasta juulist esimesed pöördumised. Viimane tuli kolm-neli nädalat tagasi. Need arutelud on olnud pikalt ja muudatusettepanekuid on alati võimalik eelnõude juurde teha. Mitmed omavalitsuste liidud on meie poole sel teemal pöördunud, rääkimata väikekaupmeeste liidust.

Kui mõne aasta eest tehti alkoholiseadus, kus püüti lahendada kõiki probleeme, siis jäeti sinna üks sõna (mõistlik – toim) sisse, mida eri maakondades järelevalvet tegevad inimesed tõlgendavad erinevalt. Teades, et täna maapiirkondades on ligi 400 väikekauplust, siis leidsime, et on vaja see viga parandada, et ei peaks ühelt poolt keegi tegema ettekirjutusi ja teisalt kaupmehed mõtlema, millal trahv tuleb.

Aga seaduses on juba praegu öeldud, et alkoholi nö peitmise nõue ei kehti juhul, kui see ei ole poe suurust arvestades mõistlik.

See sõna ongi "mõistlik". Oleme arutanud, et põhiseaduse järgi peaksid kõik seadused olema väga selged ja aru saadavad, aga seal selgust ei ole. Et kui on 200 ruutmeetrit kauplust, siis võib [alkoholi] välja panna leti taha, kui on 500 ruutmeetrit, siis ka, aga on juhtumeid, kus on alla 200 ruutmeetri kauplustele tehtud ettekirjutus, et ei tohi kassaaparaadi taga olla alkohol välja pandud. Kui seda seadust kolm aastat tagasi menetleti, siis oli jutt 500-700 ruutmeetrisest poest.

Et asi oleks nüüd väga selge, siis juhul, kui alkohol on kassa taga ja müüja seda annab, siis võib alkohol leti taga väljas olla.

See on väga oluline ka selleks, et alaealised, narkomaanid ei saaks alkoholile ligi. Väikepoodides on olnud tihti alkoholi vargusi, ka see pool kaob ära.

Te ütlesite, et alkohol võib olla müüja selja taga. Ma loen seletuskirjast, et väljapaneku ala võib ulatuda ka kõrvale ja müüja võib sellel alal ringi liikuda.

Kui see on kassa kõrval, nagu tänagi mitmetes kohtades, siis inimene sinna ligi ei saa.

See tähendab, et väike- või keskmise suurusega pood võib teha pika leti ja kogu alkoholi tõsta leti taha nähtavale.

Vaevalt küll keegi hakkab Selveris suurt ruumi ümber tõstma ja kogu seda alkoholi leti taha tõstma. Suurtes kaubanduskettides on alkohol ikkagi eraldatud ja see eraldatuse võimalus jääb ka väikepoodidele. Näiteks täna tanklates on see külmkappides, et ta ei ole otse nähtav.

Seletuskirjast tuleb välja, et see erand ei käi ainult väikeste maapoodide, aga ka keskmise suurusega kauplustele. Miks neile on vaja teha erandit, seal on ju lahedalt ruumi, et alkohol eraldi välja panna?

Tingimused peavad kõikidele ettevõtlusvormidele olema ühesugused, sõltumata sellest, kas oled väike- või suurettevõtja. Tänasel hetkel ei ole meil kirjas, milline on suur ja milline väike kauplus.

Sisuliselt tähendab see muudatus seda, et eranditult kõik kauplused võivad tuua alkoholi kassaaparaadi taha?

Kindlasti ei soovi ükski suurem kauplus seda teha, sest kui inimene saab käia alkoholilettide vahel, siis ta saab seda käega katsuda, marki vaadata. Kui alkohol on leti taga, siis käega katsumise võimalust ei ole.

Tuleme algusesse tagasi, kui see on nii oluline muudatus, selle taga on nii palju huvigruppe ja see on nii vajalik, siis miks selle kohta ei tehta eraldi seadust? Miks see vahetult enne teist lugemist peideti teise seaduse – kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse muutmise seaduse– sisse?

Ma järjekordselt ei saa aru, miks te räägite mingist peitmisest. Enne teist lugemist on võimalik kõigile seadustele parandusettepanekuid teha. Kui fraktsioonidele on pikalt räägitud, et selline mure on olemas, siis ühel hetkel neid muresid ka parandatakse ja miks mitte täna seda teha. Keegi ei saa süüdistada, et seda tehakse jaanipäeva eel. See hakkab kehtima pärast jaanipäeva.

Kas te olete küsinud, milline on sotsiaalministeeriumi seisukoht sellele muudatusele? Nemad alkoholiseaduse koostasid.

Võiks aru saada, et seadusi teeb riigikogu. Kui riigikogu saalis 101 liikmest enamus toetab eelnõud, siis see muutub seaduseks. Ei tee seadusi ei ametkonnad ega ametnikud.

Kas sellele seadusemuudatusele tulevad taha ka opositsioonierakonnad?

Jah, komisjonis toetasid seda kõik neli Reformierakonna liiget.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: