Karl Soonpää päevik 12. juunil 1940. aastal

Riigikontrolör Karl Soonpää kirjutas 80 aastat tagasi, 12. juunil 1940 oma päevikusse:

12. juuni. Saksa pealetung Pariisile areneb edukalt, kuigi mitte nii kiiresti kui Flandrias. Saksa ülekaalu arvesse võttes on vaevalt võimalik uskuda mingit "imet", mis võiks Prantsusmaad päästa.

Narvikist "tõmbusid" liitlased tagasi Inglise saartele. Seega hädaoht sõja lahtipuhkemiseks Balti mere basseinis vähenes miinimumini. Leedu peaministri ja välisministri (Merkys ja Urbšys kutsuti mõni päev tagasi Moskvasse) läbirääkimiste kohta Moskvas kuuldub, et Vene nõudmised ei lähe paktist palju lahku.

Meie raamatunäituse delegatsioon oli kogenud Moskvas, kuidas kõik tõmbunud meie inimestest eemale "Pravda" artikli ilmumisel. Alles kui näinud, et lepingu sõlmimine edasi kestnud, muutunud jälle sõbralikumaks ja seletanud, et nende esimene mulje artikli puhul olnud, et nüüd oleme meie (s.o. eestlased) kadunud mehed.

 See artikkel ise olevat oma algatuse saanud lobijutust "Päevalehe" toimetusest, kus nooremaid toimetuse liikmeid neid "strateegilisi plaane" artikli autorile ette ladunud, ise pärast veel uhkeldades, et küll meie talle aga ütlesime! Kas võib absurdsemat jaburdust veel olla!

Käisin Leo pool. Niina, Sossi, Tamverk, Leo (+ 108 X 20). S: – 17.50.


Loe lähemalt dokumentidest (link viitab pdf-failile Riigikontrolli veebikeskkonnas):

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: