Vabariiklastest senaatorid toetasid Trumpile vastandudes baaside ümbernimetamist

USA sõjaväebaaside ümbernimetamise algatas senaator Elizabeth Warren.
USA sõjaväebaaside ümbernimetamise algatas senaator Elizabeth Warren. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / Kevin Lamarque

USA senati relvajõudude komitee, milles on enamus president Donald Trumpi vabariiklastel, toetas ettepanekut kaitseministeeriumile nimetada ümber sõjaväebaasid, mis kannavad Ameerika kodusõja ajal orjandust toetanud Konföderatsiooni kindralite nimesid.

Komitee kiitis heaks demokraadist senaatori Elizabeth Warreni ettepaneku, millega täiendatakse kaitse-eelarve seadust. Relvajõudude komitees on 14 vabariiklast ja 13 demokraati, kuid ettepanek kiideti sellele vaatamata heaks hääletusel, kus hääletanute positsiooni ei protokollitud.

Komitee heaksiidu saanud täiendusega soovitatakse lisaks baaside ümbernimetamsele kolme aasta jooksul ka seda, et kaitseministeerium muudaks ka teiste objektide nagu tänavad, laevad või sõjalennukid nimesid, mis mälestavad Konföderatsiooni.

Samasuguseid katseid ümbernimetamiseks on tehtud ka varem, kuid pärast mustanahalise George Floydi tapmist politseivägivallas puhkenud rassismivastased meeleavaldused on andnud nendele nõudmistele uut jõudu.

Lisaks on demokraadid algatanud Kongressi hoones Kapitooliumi künkal ka Konföderatsiooni kindralite ja teiste juhtide kujude mahavõtmise.

President Trump on varasemalt väljendanud oma vastuseisu baaside ümbernimetamisele, soovitades kümne sõjaväebaasi, mille hulgas on näiteks Fort Bragg Põhja-Carolinas ja Fort Benning Georgia osariigis, seniste nimede säilitamist. Ta on ähvardanud ka algatusele veto panna.

Neljapäeval tõstis Trump veelgi oma panuseid, nimetades Warrenit "läbikukkunud presidendikandidaadiks" ja kaudselt ka "Pocahontaseks" (legendaarne indiaani naine USA ajaloos), mida peetakse üldjuhul rassistlikuks hüüdnimeks, märkis Reuters. Trump kutsus oma parteikaaslasi hoidma "meie legendaarsete sõjaväebaaside" nimesid.

Siiski ei ole kindel, et algatus läbib ka hääletuse senatis, kus vabariiklastel on enamus.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: