Järvamaal valmib plastijäätmeid sisaldav teelõik

Järvamaal Sargvere külas valmib maanteelõik, mille asfaldimassis kasutatakse Eestis esimest korda purustatud plasti jäätmeid. Eestis selliseid plastigraanuleid veel ei toodeta, kuid see võib nõudluse kasvades muutuda.

Väliselt on plastisisaldusega asfalt nagu asfalt ikka, kuigi bituumeni hulka on lisatud pisut tööstusliku plasti jäätmete purustamisel saadud graanuleid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestis selliseid graanuleid veel ei toodeta. "Tootmisprotsess näeb ikkagi soovituslikult teede-ehituse puhul umbes viie protsendi bituumeni asendamist meie graanuliga ehk plastijäätmega. Praegu see tuleb Inglismaalt selle testlõigu jaoks. Aga loomulikult on meie pikem eesmärk jõuda tootmisega Eestisse ja ka üle Baltikumi, et oleks kohalik graanul ikkagi. Sellel tootmisel on vaja volüümi, mahtu ja selle saavutamine Baltikumi-põhiselt on võimalik," selgitas MacRebur Ltd Baltikumi esindaja Velvo Vaht.

Kuna tegemist on katselõiguga, siis maanteeamet hakkab pidevalt silma peal hoidma, kuidas plasti sisaldusega asfalt Eesti oludes vastu peab.

"Meil võetakse proove juba praegu (asfaldi) laotamise kõrvalt. Pluss me kavatseme igal aastal mõõta haardetegurit, roobast, kandevõimet - kõiki põhilisi näitajaid, mis iseloomustavad tee vastupidavust," rääkis maanteeameti Ida teehoiu osakonna juhataja Anti Palmi.

"Osal lõigust on ainult alumine kiht, osal lõigust on ainult ülemine kiht lisandiga ja keskel on üks lõik, kus on mõlemas kihis kasutatud. Siis me saame ka täpsemalt teada, kuhu kihti ta paremini sobib," lisas Palmi.

Kahe kilomeetri pikkusel Sargvere maanteelõigul segatakse asfaldi hulka viis tonni plastgraanuleid. Sama suurt kogust plasti oleks vaja näiteks 410 000 plastpudeli tootmiseks.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: