Koroonaviiruse seireuuring kinnitab: leevendused haigestumist ei tõstnud

Foto: Aron Urb/ Stenbock House

Tartu Ülikooli koroonaviiruse seireuuringu neljanda lainega ei tuvastatud ühtegi koroonaviirusesse nakatunud inimest. See tähendab, et piirangute leevendamine juunikuus ei toimunud liiga kiiresti, selgitas seireuuringu juht, Tartu Ülikooli professor dr Ruth Kalda ERR-ile.

Seireuuringu neljas laine viidi läbi 11. juunist kuni 21. juunini. Uuringu käigus küsitleti 3872 täisealist Eesti elanikku ning testiti neist juhuvalimi alusel 2864 inimest. Testimisel ei tuvastatud ühtegi koroonaviiruse suhtes positiivset proovi.

Kokku on nelja uuringu laine peale juhuvalimi alusel küsitletud 13 385 täisealist elanikku ja neist testitud 10 397 inimest. Testimise tulemusel on varasemates lainetes tuvastatud kokku 14 koroonaviiruse suhtes positiivset.

Uusi uuringuid rohkem kavas ei ole, kuid neid korraldatakse vastavalt vajadusele, selgitas dr Ruth Kalda ERR-ile.

"Kokku on lepitud, et vastavalt vajadusele teeme: kui haigestumiste nädalane koguarv ületab näiteks 30, on see teadusgrupi poolt välja pakutud näitaja, mis võiks tingida uue uuringu," selgitas Kalda. "Vaatame ka ümbritsevate riikide situatsiooni, et kuidas on naaberriikides haigestumine, sellest johtuvalt teeme edasised otsused. Uuringu meeskond on valmis, et vajadusel suudame uue uuringu käivitada nädala jooksul."

Kalda selgitas, et praegu, keset suve, kus haigestumus on madal, pole mõtet ressursse järgmisesse uuringusse panustada.

Uuringu tulemused annavad kindlust nii selles, et juunikuus maha võetud hulk leevendusi ei olnud liialt tõtakad, kui ka selles, et juba maha võetud piiranguid ei pea tagasi osaliselt panema.

"Praegusel hetkel nende tulemustega pole meil tarvidust mingeid piiranguid uuesti karmistada, võime täiesti vabalt praeguste reeglite alusel edasi tegutseda. See on päris hea sõnum ja see peaks andma kindlustunde inimestele, et nad võivad end suvel vabamalt tunda. Aga eks see ole näha, kuidas sügis tuleb," kommenteeris Kalda.

Praegused kitsendused on veel hoolikas kätepesu ja mõistliku distantsi hoidmine ning sellest pole ka mõistlik taganeda, leiab Kalda. iseäranis soovitab ta distantsi hoida rahvarohketes kohtades, kus ümberringi on võõrad inimesed. Ohutuks distantsiks peab ta meetrit piisavaks vahemaaks.

Kalda ütleb, et haigus pole kusagile kadunud, iseäranis kui vaadata ringi teistes Euroopa riikides. Nii on Portugal haigestumise kasvu tõttu mõned piirangud tagasi pannud ja Rootsis on jätkuvalt haigestumine suur.

"Kindlasti ei saa öelda, et ohtu enam ei ole," ütleb Kalda. "Sügise kohta ei oska veel öelda. Kui see naaseb nagu iga teine sesoonne viirus, siis paramatult haigestumus ka tõuseb."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: