Saksamaa kaalub vastumeetmeid, kui USA Nord Stream 2 suhtes uued sanktsioonid kehtestab

Gaasitorud.
Gaasitorud. Autor/allikas: EBU/ERR

Saksamaa on valmis kehtestama vastumeetmed USA vastu, kui president Donald Trump viib täide oma ähvarduse tõkestada Nord Stream 2 gaasitoru valmimist täiendavate sanktsioonidega, ütlesid Saksa allikad.

Kahe Saksa ametniku sõnul soovib kantsler Angela Merkeli valitsus suruda läbi Euroopa Liidu ühist vastust USA-le. Bloombergi kätte sattunud majandusministri dokumendis öeldakse, et USA kavandab uusi meetmeid Nord Stream 2 vastu ning need võivad tabada märkimisväärselt enam Saksa ja Euroopa ettevõtteid, samuti panku ja riiklikke agentuure.

1200 kilomeetri pikkune gaasitoru Läänemeres peaks viima Vene gaasi otse Saksamaale, kuid projekt on Euroopa Liidu liikmesriikide vahel tekitanud lõhed. Anonüüümseks jäänud allikate hinnangul võib aga mõte, et USA võib otse sekkuda liidu energiahuvidesse, ajendada liidu ühist vastusammu Ameerikale.

Nord Streami projekt on olnud pikalt Trumpi kriitika all. Eelmisel nädalal ütles Trump Tulsas kampaaniaüritusel, et Saksamaa ei täida kaitsekulutuste kohustust ning saadab Venemaa presidendile Vladimir Putinile miljardeid.

"Me peaksime kaitsma Saksamaad Venemaa eest, kuid Saksamaa maksab Venemaale miljardeid dollareid toru mööda tuleva energia eest. Vabandust, aga kuidas see käib?" rääkis Trump.

Mullu detsembris kehtestas Trump sanktsioonid torujuhet paigaldavate ettevõtete vastu ning see paiskas toru lõpetamise segadusse.

Kuigi Saksa ametnike sõnul lükkub projekt kõigest edasi, siis USA senaatorite esitatud uued meetmed võivad allikate sõnul Nord Streami valmimise tõsisesse ohtu seada.

Üks allikas märkis aga, et igasugust vastust USA-le, sealhulgas sanktsioone, tuleb hoolikalt kaaluda. Ametnik selgitas, et kuna Trumpi toetus presidendivalimiste eel on madal, võib ta täide viia oma varasema ähvarduse kehtestada Euroopa kaupadele, nende seas Saksa autodele tollimaksud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: