Pompeo lubab EL-i energiaprojektidele miljard dollarit

{{1581759660000 | amCalendar}}
Foto: Jens Meyer/AP/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo lubas laupäeval Münchenis toetada Ida-Euroopa energiaprojekte miljardi dollariga, et vähendada piirkonna sõltuvust Vene maagaasist.

"Ühendriigid kavatsevad oma Rahvusvahelise Arengu Finantskorporatsiooni ja USA kongressi toel anda Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele Kolme mere algatuse rahastamiseks miljard dollarit," ütles Pompeo Müncheni julgeolekukonverentsil.

"Meie eesmärk on hoogustada erasektori investeeringuid oma energiasektoritesse," lisas ta.

USA on pikalt muretsenud, et Euroopa saab liiga palju energiat Venemaalt, mis muudab Euroopa majanduse Moskvast sõltuvaks. Et seda veidi vähendada on USA kasutanud sanktsioone, et takistada Nord Stream 2 projekti valmimist, mis viiks gaasi Venemaalt Saksamaale.

"Kui Venemaa väidab, et Nord Stream 2 on puhtalt äriprojekt, siis pidage meeles 2006., 2008., 2009. või 2015. aasta tarnekatkestusi," ütles Pompeo, viidates kordadele, kui Venemaa on peatanud gaasitarned selleks, et teised riigid, tavaliselt Ukraina, teeks temaga koostööd.

Eesti on sel aastal võtnud initsiatiivi Kolme mere algatuses, milles osalevad 12 riiki Lääne-, Musta ja Aadria mere vahel. Algatuse eesmärk on arendada põhja-lõuna telje transpordi-, energia- ja digiühendusi ning edendada piiriülest koostööd.

Selle aasta juunis toimub Kolme mere tippkohtumine Tallinnas. Tippkohtumise raames toimub ärifoorum, mille eesmärk on suurendada huvi regiooni majandusse investeerimise vastu ning sillutada teed rahvusvaheliste investorite panustamisele 3SI fondi.

Kolme mere algatuse taristuprojektide rahastamiseks on loodud Kolme mere investeerimisfond. Üks Tallinna tippkohtumise eesmärk on fondi edukas käivitumine ning enamate riikide ja investorite liitumine fondiga. Eestil on põhimõtteline valmidus fondiga ühineda ja eraldada fondi käivitamiseks 20 miljonit eurot.

Pompeo tõrjus süüdistusi USA taandumises maailmaareenilt

USA välisminister Mike Pompeo püüdis reedel Müncheni julgeolekukonverentsil hajutada Euroopas tekkinud kartust, et Washingtoni on hakanud maailmaareenilt taanduma.

"Lääs võidab ja me võidame üheskoos," ütles Pompeo ja kinnitas, et kuuldused transatlantilise sideme katkemisest on liialdatud.

Maailma poliitiliste liidrite, kõrgete sõjaväelaste ja diplomaatide iga-aastast julgeolekukohtumist tumestab hirm Lääne mõju kahanemise eest üha jõulisemalt pead tõstvate Hiina ja Venemaa ees.

Saksa president Frank-Walter Steinmeier avaldas Münchenis arvamust, et Ühendriigid on hüljanud isegi idee rahuvusvahelisest kogukonnast ning tegutsevad naabrite ja partnerite arvel.

"Need avaldused ei peegelda tegelikkust. Mul on rõõm teatada, et kuuldused transatlantilise liidu surmast on tugevasti liialdatud," ütles Pompeo vastuseks.

Tema kinnitusel etendab Washington Euroopa turvalisuses tähtsat rolli Venemaaga piirneva NATO idatiiva kindlustamisega ning juhib rahvusvahelisi püüdeid äärmusrühmitusest ISIS jagu saada.

"Kas see on Ameerika, kes hülgab rahvusvahelise kogukonna?" küsis ta.

Pompeo hoiatas ka ohtude eest, mida kätkevad endas Venemaa territoriaalsed ambitsioonid, Hiina sõjalised sammud Lõuna-Hiina merel ja Iraani terrorikampaaniad Lähis-Ida konfliktide varjatud osalisena.

Välisminister teatas, et USA toetab Vene maagaasist sõltuvuse vähendamiseks Kesk- ja Ida-Euroopa energiaprojekte miljardi dollariga.

USA on raevukalt vastu Vene Nord Stream 2 torujuhtmele, mis peaks kahekordistama gaasitarneid Saksamaale. Washingtoni arvates annab uus torujuhe Venemaale liiga suure mõju Lääne-Euroopa julgeoleku ja majanduse üle.

 

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: