Viljandis algas kunagise parteimaja lammutamine

Foto: Olev Kenk/ERR

Viljandis lammutatakse kunagine parteimaja, mis ehitati Vabadussõja ausamba kohale.

Jüri Lukas lõpetas möödunud sajandi 1970. aastate lõpul kõrgkooli ja tema esimene töö oli Viljandi parteimaja ehitamine, vahendas "Aktuaalne kaamera". Kuigi hoonele ametlikult nurgakivi ei pandudki, on sinna asetatud kapsel ometi olemas koos vanade ajalehtede ja ehitajate koostatud kirjaga, milles öeldakse otsesõnu, et parteimaja kerkib Vabadussõja ausamba kohale.

"Ametlikult ei tahetud seda panna ja siis me otsustasime, et me ikkagi paneme selle. Ja nii me ühel hommikul sellega siin hakkama saime suhteliselt pimedas. /.../ See õhkkond ei olnud sugugi positiivne niisugusel hoonel. Kõik teadsid, mis maja ehitatakse," rääkis parteimaja töödejuhataja Lukas.

Paljudel viljandlastel on parteimajaga seotud mälestusi, seal on tegutsenud kunstisaal, hoonet on kasutatud ka koolimajana.

Viljandi muuseumis säilitatakse siiani Amandus Adamsoni skulptuuride detaile, mis pärinevad parteimaja kohal asunud Vabadussõja ausambalt, mille Nõukogude võim purustas 1941. aastal.

"See sammas oli tegelikult pühendatud 600 Viljadimaalt pärit või Viljandimaaga seotud Vabadussõjas langenule. See tähendab, et tollased mulgid pidasid väga oluliseks, et see sammas on väärikas ja uhke," rääkis Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak.

"Kindlasti kutsub see esile elavat arutelu, et kas taastada ausammas täpselt endisel kujul, nagu ta esialgselt 1926. aastal avati või teha nüüd mingisugune kaasaegsem lahendus. Minu isiklik seisukoht on, et see ausammas vääriks taastamist sellisel kujul, nagu ta esialgselt oli," rääkis Viljandi linnavolikogu esimees Helir-Valdor Seeder.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: