Ragn-Sells kavandab Ida-Virumaale põlevkivituha töötlemise tehast

Keskkonnaettevõte Ragn-Sells plaanib Ida-Virumaale ehitada põlevkivituha töötlemise tehase.

Eesti Energia tegevuse tagajärjel tekib aastas kuni üheksa miljonit tonni põlevkivituhka, millest läheb taaskasutusse alla kahe protsendi. Lisaks on elektrijaamade tuhaväljadele kogunenud enam kui 300 miljonit tonni tuhka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ragn-Sells plaanib põlevkivituhast eraldada kõrge puhtusastmega lubjakivi, mida saaks kasutada plasti, paberi ja ehitusmaterjalide tootmises. Auvere elektrijaama lähistele kavandatav tehas võiks töödelda kuni miljon tonni tuhka aastas.

Tänavu alustas Ragn-Sells Grupp lendtuha väärindamise tehase ehitust Rootsis. Auveresse kavandatav tehas võiks tööd alustada umbes viie aasta pärast.

"Selle projekti esimeses faasis me kindlasti kasutame neid - me ise nimetame - värskeid tuhkasid, mis tulevad just praegu tootmisest, aga järgmises faasis oleks ju huvitav teada saada, kas me saame ära kasutada ka need juba ladestatud põlevkivituha mäed. See oleks ju suur hulk toorainet, mis on saadaval," rääkis Ragn-Sells AS-i juhatuse liige Rain Vääna.

"Praeguseni on eesmärk, et 2025. aastal me võiksime alustada tootmisega. Väga raske on öelda, kui palju see projekt Eestis maksma läheb, aga just hiljuti investeeriti sellisesse tehasesse Rootsis Stockholmi lähedal 55 miljonit eurot," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: