Ragn-Sells esitas põlevkivituha väärindamise patendiavaldused

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tuhamäed. Autor/allikas: ERR

Keskkonnaettevõte Ragn-Sells AS esitas patendiametile avaldused taotlemaks patente innovaatilisele põlevkivituha väärindamise protsessile, mis võimaldaks töödelda materjalideks valdava osa elektrienergia tootmisest Eestis tekkivat tuhajäädet.

Viis aastat tagasi käivitatud põlevkivituhkade väärindamise uurimisprojekti jaoks lõi Ragn-Sells AS Eestis tütarettevõtte RS-OSA Service OÜ. Tänaseks on ettevõtte juhtimisel loodud teaduslik konsortsium, milles osalevad alus- ja rakendusuuringute läbiviimisel ka Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased. Hiljuti liitus uuringute kaasrahastajana Sihtasutus Archimedes.   
   
Ettevõtte juhatuse esimehe Rain Vääna sõnul võib Eesti tänu antud innovatsioonile seista muutuste lävel, mis aitavad põlevkivi kasutamisest hoolimata areneda keskkonnasõbralikumas ja jätkusuutlikumas suunas. Ta lisas, et kogu senise aktiivse teadustegevuse eesmärk on suunata saavutatud teadmised reaalsesse praktikasse nii pea kui võimalik.   
 
Põlevkivielektritööstusest pärit tuhkade ringlusse võtmise lahenduste uurimisel keskendutakse tuhkade koostisele ja võimalustele tuhkades leiduvaid keemilisi komponente taaskasutada erinevates materjalitööstustes. Sellised jääkide kasutamise tehnoloogiad aitaksid ühelt poolt vähendada koormust Ida-Virumaa keskkonnale ja teisalt vajadust kaevandada täiendavaid loodusressursse nii Euroopas kui maailmas tervikuna.

Tehnoloogiaarendustööde eesmärgiks on  üle miljoni tonni põlevkivituhajäätmete väärindamine aastas süsinikneutraalse protsessi abil. 
 
Mais teatas Ragn-Sells Grupp uue lendtuhkade väärindamise tehase ehituse algusest Stockholmi lähedal Rootsis. Kahe aasta pärast võimaldab valmiv tehas väärindada ligi pool Rootsis tekkivast lendtuhast tööstuslikeks sooladeks. 
 
Ragn-Sells Grupp on Rootsi pereettevõte, mis on tegev kokku neljas riigis. Ettevõte on spetsialiseerunud  taaskasutust ja ringmajandust toetavate lahenduste arendamisele ja osutamisele. Ragn-SellsEesis töötab 275 inimest ja ettevõte käive on 27 miljonit eurot.   
   

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: