Arvamusfestivali eestvedaja: taaskäivitus mõjus positiivselt

Arvamusfestival
Arvamusfestival Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Arvamusfestivali eestvedaja Kaspar Tammisti sõnul võtavad korraldajad koroonakriisi mõju üritusele kui taaskäivitust ning sel aastal kontsentreeritud korras toimuv festival annab märku inimeste janust sellise formaadi järele.

Tänavuse festivali korraldamist kirjeldas Tammist kui ameerika mägesid.

Programm sai valmis vahetult enne eriolukorra kehtestamist riigis ning sisaldas endas 180 arutelu. Koroonakriisi ja 15. juulini kehtiva 1000 külastaja piirmäära valguses vähendati ürituse mahtu kahe kolmandiku võrra.

Tammist ütles, et probleemiks ta seda ei pea ning arvas, et taaskäivitus ja kontsentreeritud kujul korraldamine avaldas oma olemuse otsimise võtmes positiivset mõju nii meeskonnale, vabatahtlikele kui arutelude korraldajatele.

"See näitab, et inimesed ikkagi janunevad sellise formaadi järele, nagu arvamusfestival on, ja selle, mida me pakume," põhjendas ta festivali toimumist vaatamata vähendatud kujule, lisades, et arutelude korraldajad on väga motiveeritud oma teemadega välja tulema.

Selle aasta katusteema, ent mitte piirav lagi on Tammisti sõnul "Põhiseadus 100" aasta.

"Nagu enamus Eestit, räägime vabariigi alusdokumendist. Väga paljud teemad keskenduvad inimeste õigustele ja vabadustele," tõi ta välja selle aasta peamise sõnumi, kuid lisas, et arutelude teemasid jagub energeetikast noorsootööni.

Tammist tõdes, et kahju oli piiratud rahvusvahelise liikumise tõttu loobuda paljudest välismaistest esinejatest, ent tegemist on erilise aastaga ja sellega tuleb leppida. Kliima teemadel on arutlema oodata siiski külalisi Põhjamaadest.

Eesti mastaabis tõi ta nimekamatest esinejatest välja president Kersti Kaljulaidi.

Suurürituste ja tervise valguses kinnitas Tammist, et Paide vallimägi võimaldab oma vormide ning paari sissepääsuga külastajate arvu väga hästi kontrollida ja nad seitsme aruteluala vahele kenasti ära hajutada. 

"Me usume Eesti inimestesse, et nad ise hoiavad ennast ega pane ennast teadlikult olukordadesse, mis ei pruugi olla turvalised," oli Tammist usaldav, kuid kinnitas ka, et kohapeal on olemas käte pesemise ja desinfitseerimise võimalused.

Oluliseks pidas ta ka mõista, et uuest suurürituste külastajate piirarvust lähtudes on kummagi päeva jaoks ette nähtud 2000 pääset unikaalsed. See tähendab, et kui keegi osaleb oma pääsmega vaid ühel arutelul ning seejärel lahkub, siis keegi teine tema asemele tulla ei saa. Tasuta pääsmetele on võimalik registreerida Arvamusfesitvali kodulehel alates 15. juulist.

Tammist tõstis esile ka festivali juurde kuuluvat kultuuriprogrammi, mis algab juba päev varem Mari Jürjensi kontserdiga, ning päädib laupäeva õhtul Vaiko Epliku ja Eliidi ülesastumisega. Nende vahele jääb muu hulgas muusikaviktoriine, dzäss- ja kirikukontserte, ajaloolisi rännakuid Paide vallimäel ja vanalinnas ning Henrik Kalmeti päeva kokkuvõte reede õhtul, mis on kindlasti väga huvitav ja võibolla ka Eesti poliitikute ja poliitika üle pisut nalja viskav.

"Me tahame, et see arvamuse avaldus ei ole mitte ainult läbi sõna, vaid ka kultuuri," rõhutas Tammist kultuuri olulist rolli Arvamusfetivalil.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: