Tallinna ja Birgitta ordu tüli peaks sõlmitud lepinguga punkti saama

Foto: Priit Mürk/ERR

Tallinna linna ja Birgitta ordu vahel kevadel puhkenud tüli peaks saama punkti teisipäeval sõlmitud lepinguga. Üritusi hakkab seal tulevikus lubama linn, kuid nendeks küsitakse ka ordu nõusolekut.

Tüli Pirita kloostri varemete kasutamise pärast puhkes märtsi alguses, kui Pirita linnaosa teatas seni kloostri eest hoolitsenud Püha Birgitta ordule, et hakkab seal 1. aprillist ise üritusi korraldama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ordu oli mures, et neid jäetakse toimuvast kõrvale, ja pelgas, et seal võivad hakata toimuma ebasobivad üritused.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul puhkes tüli juriidilise segaduse tõttu.

"Ordu tegeles kloostri haldamisega, aga samas, selleks ei olnud juriidilist alust. Leping lõppes, uut lepingut ei olnud, ei olnud ka selgust, kes vastutab," selgitas Kõlvart.

Teisipäeval sõlmitud lepinguga peaks tekkinud segadus saama lahendatud ja Kõlvarti sõnul vastutab Tallinn nüüd omanikuna kloostri käekäigu eest.

"Suuremas plaanis kohustused jäävad linna peale ehk haldus ja hooldus, loomulikult ka võimalikud investeeringud, uuringud. Aga ordul jääb võimalus territooriumi kasutada ja teha seda loomulikult tasuta," ütles linnapea.

Millised üritused edaspidi kloostrimüüride vahele lubatakse, seda hakkab otsustama ühine nõukogu. Kõlvarti sõnul on pealinn üritusi lubades konservatiivsema lähenemisega kui olid birgitiinid.

"Mäletades, missuguseid üritusi siin korraldati, siis ma arvan, et kui see oleks linna otsustada, siis me mõnda nendest siia ei laseks," ütles Kõlvart.

"Me olime lahked. Täiesti kannan pattu, olime lahedad. Aga linn ei ole veel milleski konseravtiivne olnud," ütles Püha Birgitta ordu abimees Lagle Parek.

Kõige rohkem pelgab Lagle Parek, et Pirita kloostri varemetele pannakse katus peale, kuna siis on üritusi mugavam korraldada. Seda ideed on korduvalt välja käidud, viimati selle aasta juunis.

Kuigi leping sai allkirjad, kasutab Parek olukorda iseloomustades sõna "kõhe". Kui ühe asja eest vastutab linnavõim, siis on alati natukene kõhe, selgitas paarkümmend aastat kloostriga seotud olnud Parek.

"Leping pole midagi muud kui paberitükk, ütleme ikka ausalt. Kõik oleneb sellest... ütleme aasta pärast on valimised. Me keegi ei tea, kes siia tuleb võimule," rääkis ta.

Püha Birgitta ordu uus hoone asub kohe varemete kõrval ning praegu elab seal kaheksa nunna.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: