Ordu ja linn otsivad jätkuvalt lahendust Pirita kloostri varemete kasutusele

Püha Birgitta ja Birgitiinide ordu saatis Tallinna linnavalitsusele ettepanekud, kuidas korraldada koostööd Pirita kloostri varemete kasutamisel. Ordu soovib kloostri varemeis jätkata pühade tähistamist ja arvab, et vältida tuleks pühadust teotavaid või diskrediteerivaid üritusi.

Tallinna linn ja Püha Birgitta ordu otsustasid märtsis võtta Pirita kloostri varemete kasutamise õiguse tülis aja kaheks kuuks maha. Nüüd on aeg nii kaugel, et ordu on oma ettepanekud linnale saatnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kloostri kõneisik Ott Rätsep ütles, et ettepanekuid on palju, kuid kõige tähtsam on, et kloostri varemetes toimuvad sündmused arvestaksid koha eripära.

"Me soovime jälgida, et kogu käitumine oleks seal keskkonnasõbralik, et see arvestaks seal kõike alates prügist kuni võimaliku mürareostuseni välja. Lihtsalt teadmiseks, et on räägitud varemete kasutuselevõtmist kui meelelahutuskohta, et kuidas me seda meelelahutust mõtestame," rääkis Rätsep.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart on nõus, et päris igasugused üritused ajalooliste kloostrimüüride vahele ei sobi.

"Seal on korraldatud varem väga palju erinevaid üritusi, mis võib-olla ei lähe ka sakraalse tähendusega kokku. Aga tulevikus ma ei välista, et linna lähenemine on võib-olla isegi konservatiivsem kui ordu lähenemine. Selliseid asju, printseiipe võiksime koostöös kokku leppida," kommenteeris Kõlvart.

Kirikupühade ajal on Püha Birgitta ordu kasutanud korraga nii uut kloostrihoonet kui ka varemeid. 23. juunil toimub varemetes oikumeeniline jumalateenistus. Samuti külastavad Pirita kloostri varemeid teistest riikidest pärit palverändurid ning ordu soovib, et ka neile jääksid väravad avatuks. Linnapea peab Pirita kloostri ja linna ühist lepet võimalikuks.

"See muidugi võtab natuke aega, aga veel üks kord kordan, et põhimõtteline arusaam meil on ikkagi ühine," sõnas Kõlvart.

Tüli Pirita kloostri ja linnaosa vahel tekkis sellest, et kui varem olid linn ja ordu varemetes toimetanud koos, siis märtsi alguses teatas Pirita linnaosa valitsus, et hakkab 1. aprillist ise varemetes üritusi korraldama. Birgitiinid arvasid, et neil peaks samuti olema õigus otsustada, mis kloostri varemetes toimub.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: