Tallinn ja Birgitta ordu jõudsid Pirita kloostri kasutamises kokkuleppele

Pirita klooster.
Pirita klooster. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Pikalt Pirita kloostri kasutamise viiside üle vaielnud Tallinna linn ja Püha Birgitta ordu allkirjastavad teisipäeval kloostris koostöölepingu.

Koostöölepingus lepitakse kokku Pirita kloostri varemete ja ajaloolise kalmistu säilimise, matmis- ja pühapaigale kohase kasutamise ning ühistest huvidest lähtuvate tegevuste korraldamine, teatas linnavalitsus.

Tallinna linn ja Püha Birgitta ordu otsustasid märtsis võtta Pirita kloostri varemete kasutamise õiguse tülis aja kaheks kuuks maha. Ordu seisukoht oli, et kloostri varemetes peaks saama jätkata pühade tähistamist ja et vältida tuleks pühadust teotavaid või diskrediteerivaid üritusi.

Juunis saatis ordu linnavalitsusele ettepanekud, kuidas korraldada koostööd Pirita kloostri varemete kasutamisel. Kloostri kõneisik Ott Rätsep ütles, et ettepanekuid on palju, kuid kõige tähtsam on, et kloostri varemetes toimuvad sündmused arvestaksid koha eripära.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart nõustus toona, et päris igasugused üritused ajalooliste kloostrimüüride vahele ei sobi. ""Seal on korraldatud varem väga palju erinevaid üritusi, mis võib-olla ei lähe ka sakraalse tähendusega kokku. Aga tulevikus ma ei välista, et linna lähenemine on võib-olla isegi konservatiivsem kui ordu lähenemine," kommenteeris Kõlvart.

Tüli Pirita kloostri ja linnaosa vahel tekkis sellest, et kui varem olid linn ja ordu varemetes toimetanud koos, siis tänavu märtsi alguses teatas Pirita linnaosa valitsus, et hakkab 1. aprillist ise varemetes üritusi korraldama. Birgitiinid arvasid, et neil peaks samuti olema õigus otsustada, mis kloostri varemetes toimub.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: