ERR USA-s: nakkuste kasvuga hädas osariigid ootavad valitsuselt abi

{{1594958580000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

USA-s on hüppeliselt tõusnud koroonaviirusega nakatunute arv, seda eelkõige Florida, Arizona, Texase ja California osariigis, mille haiglad muretsevad voodikohtade puuduse pärast. Kohalikud poliitikud ootavad aina rohkem valitsuse abi ja mõned neist nõuavad üleriigilisi piiranguid.

Seni on osariigid üritanud koroonaviirusega iseseisvalt võidelda, konkureerides teineteisega varustuse pärast ja luues oma testimis- ja teavituskampaaniaid. Raha hulk on aga piiratud, mistõttu on kohalikud poliitikud ja rahvaterviseksperdid hakanud aina rohkem nõudma, et Valge Maja pakuks viirusega võitlemiseks välja riikliku strateegia.

"Meil on vaja riiklikku koordineeritud strateegiat viiruse peatamiseks. See tähendab rohkem testimist ja varasemate kontaktide väljaselgitamist. See võib isegi tähendada üleriigilisi piiranguid, mida järgitakse igas osariigis," ütles Illinois kuberner J. B. Pritzker.

President Donald Trumpi hinnangul on aga administratsiooni töö olnud piisav.

"Me oleme kokku teinud 740 muudatust, et kõrvaldada piirangud, mis oleks aeglustanud meie võitlust Hiina viirusega. Sealhulgas kõrvaldanud tootmispiiranguid, nii et meie suurepärased autotootjad saaksid valmistada rohkem kui 100 000 hingamisaparaati," lausu president.

Võrreldes märtsi ja aprilliga on USA praegu paremas olukorras. Haiglatel on piisavalt hingamisaparaate ja arstidel rohkem kogemust. Samuti on oluliselt suurenenud testimisvõimekus. Samas, jätkub nakatumiste kasv, eriti osariikides, mille piirangud olid esialgu lõdvemad. Näiteks Floridas lisandus viimase ööpäevaga 14 000 nakatunut ja haiglatel pole piisavalt voodikohti.

"Me oleme jõudmas olukorda, kus haigla on patsientidest umbes, me ei suuda neid vastu võtta ja nad on üksteise hunnikus EMO-s," tõdes Miami haigla arst Nicholas Namias.

Mitu osariiki on pidanud uuesti kehtestama erinevaid piiranguid, kuigi majandus pole veel kaugeltki mitte taastunud ja töötuse määr püsib 11 protsendi ümber. Järgnevate nädalate jooksul üritab kongress jõuda kokkuleppele tõenäoliselt viimases abipaketis, mis võib tähendada teatud ameeriklastele ka veel üht kodanikupalka. Poliitikud peavad aga tegutsema kiiresti, sest juuli lõpus algab kongressil kuuajaline puhkus.

"See ei saa olema kolme triljoni dollari suurune vasaktiiva soovunelm, mille esindajatekoda mõni nädal tagasi vastu võttis ja millel põhimõtteliselt puudub suhe reaalsusega," teatas USA senati vabariiklaste juht MItch McConnell.

Samal ajal, kui majanduse seis on jätkuvalt ebakindel, naudivad USA aktsiaturud ajaloolist taassündi. Seda eelkõige tänu föderaalreservile, mis on nendesse süstinud triljoneid dollareid. Peamiselt on sellest kasu saanud investeerimispangad. Näiteks teatas nädala keskel Goldman Sachs, et nende teise kvartali puhaskasum kasvas kaks protsenti, 2,25 miljardi dollarini.

Nakatunute arv tegi uue rekordi

Ameerika Ühendriikides nakatus ööpäevaga koroonaviirusesse rekordilised 68 428 inimest, teatas neljapäeva õhtul kell 20.30 kohaliku aja järgi üleilmset viiruselevikut jälgiv Johns Hopkinsi ülikool BNS-i vahendusel. Samal ajal suri viirusesse 974 inimest.

Riigis on pandeemia algusest viirusesse surnud 138 201 ja nakatunud 3 560 364 inimest.

Koroonaviiruse uueks haiguskoldeks olev Florida osariik teatas neljapäeval rekordilisest 156 ööpäevasest surmajuhtumist ning ka pea 14 000 uuest nakatumisest. Varem oli ööpäevane koroonasurmade rekord 132, millest teatati kaks päeva tagasi.

Kokku on osariigis nakatumisi tuvastatud üle 315 000 ja surnud on 4782 inimest, kinnitas Florida tervishoiuamet.

Floridas lisandub iga 24 tunniga rohkem koroonanakkusi, kui üheski teises osariigis. Texases ja Californias on see näitaja 10 000 kandis.

Nakatumiste kasv Ühendriikides on olnud eriti hoogne just neis osariikides, kus hakati esimesena piiranguid leevendama.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: