Euroopa Liidu tippkohtumine jätkub pühapäeval

Ungari peaminister Viktor Orban kohtumiselt lahkumas.
Ungari peaminister Viktor Orban kohtumiselt lahkumas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liidu tippkohtumine koroonaviiruse pandeemia taastumiskava üle Brüsselis jätkub pühapäeval, ütles ametnik laupäeva õhtul.

Euroopa Ülemkogu presidendi Charles Micheli pressiesindaja teatas, et 27 Euroopa liidrit kogunevad taas pühapäeva lõuna ajal pärast seda, kui reedel ja laupäeval ei õnnestunud kohtumistel ületada Hollandi ja selle liitlaste vastuseisu taastumiskavale praegusel kujul.

"Me oleme patiseisus, see on väga keeruline, palju keerulisem, kui arvati," ütles Itaalia peaminister Giuseppe Conte pärast kõneluste teist päeva. 

Michel kohtub ööl vastu pühapäeva tõenäoliselt Saksa, Prantsuse ja Hollandi esindajatega, et valmistada pinnast ette kokkuleppeks. 

Euroopa liidrid üritavad leppida kokku kavas, millega toetada majandusraskustes riike, mis on saanud koroonaviiruse pandeemiast kõige enam kannatada.

Hollandi peaminister Mark Rutte on nõudnud, et liikmesriigid ei kiidaks heaks taastuspaketti praegusel kujul. 

Rutte hinnangul on tarvis nõuda riikidelt nagu Hispaania ja Itaalia reforme, mille abil nad suudaksid tulevaste kriisidega ka omal jõul toime tulla. 

Micheli viimane ettepanek näeks taastuspaketi toetustena eraldatava summa kahandamist 500 miljardilt eurolt 450 miljardile ning laenude osakaalu tõstmist 250 miljardilt 300 miljardile, seisis AFP-le jõudnud dokumendis. Taastumiskava suuruseks on 750 miljardit eurot.

Ühe Euroopa diplomaadi sõnul ei taha nõndanimetatud säästlik nelik Holland, Rootsi, Taani ja Austria ka 450 miljardi euro väljamaksmist toetustena ning eelistavad kogu rahastamist tagasimaksmisele kuuluvate laenudena. 

Samuti tuleb kõnelustel arutamisele ka õigusriigi temaatika, mis näeb ette riikidele eraldatud raha sidumist Euroopa juriidiliste standarditega. Sellele on jõuliselt vastu Ungari valitsus Viktor Orbaniga eesotsas. 

Lisaks taastumiskavale peavad liikmesriigid kõnelusi EL-i järgmise seitsme aasta eelarve üle. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: