Euroopa Ülemkogul loodetakse esmaspäeva õhtul kokkulepet

Foto: SCANPIX / AFP

Reedest saadik kestev Euroopa Ülemkogu jätkub esmaspäeva õhtupoolikul eesistuja Charles Micheli uue ettepanekuga, millest loodetakse läbimurret majanduse taastamisfondis ja pikaajalises eelarves kokku leppimiseks.

Väljaande Politico andmeil esitab Michel riikide valitsusjuhtidele ettepaneku jaotada 750 miljardi euro suuruse taastamisfondi raha selliselt, et 390 miljardit antakse abivajavatele riikidele toetustena ja ülejäänu laenudena. Sellega püütakse võita niinimetatud kasina neliku riikide toetust, kes on tagasi lükanud algse plaani, kus tagastamatu toetusena oleks välja jagatud 500 miljardit ja laenudena 250 miljardit.

Pühapäeva õhtul alanud Ülemkogu istungite järjekordne voor kestis esmaspäeva varahommikuni, misjärel Michel tutvustas liidritele oma uut ettepanekut, lubades õhtuks esitada detailsema kava.

Ehkki Ülemkogu eesistuja ei öelnud, et kokkulepe on käeulatuses, rääkisid mitmed diplomaadid Politicole, märgata on liikumist leppe saavutamise suunas. Ühe anonüümsust palunud allika sõnul olevat õhus tunda optimismi.

Michel kutsus liidrid uuesti kokku esmaspäeval kella neljaks ning arvatakse, et see on märk kokkuleppe lähenemisest, kuna valitsusjuhid olevat öelnud, et ei kogune enne, kui pole üksmeelt olulisemates detailides.

Ka Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire ütles esmaspäeval, et kokkulepe Ülemkogul on võimalik ning lisas, et see on ka väga vajalik.

Peamine vastasseis kestab Ülemkogul selle üle, kuidas jaotada majanduse taastamisfondi kaudu eraldatavat raha - mis on laenude ja tagastamatu abi suhe ning milliseid tingimusi seatakse abisaavatele riikidele. Kui niinimetatud kasina neliku riigid Holland, Austria, Taani ja Rootsi sooviksid abiandmisel karmimat tingimuslikkust ja rohkem laene kui abi andmist, siis suuremas hädas lõunapoolsed riigid tahavad vastupidist.

Väidetavalt olevat öösel toimuud ka üks suurem ekstsess, kus Prantsuse president Emmanuel Macron olevat hurjutanud oma Hollandi ja Austria kolleege, kes on kasina neliku liidrid, nende järeleandmatuse pärast. Siiski kirjutas Austria kantsler Sebastian Kurz varahommikul, et on öiste istungite tulemusega väga rahul.

Samas väljendas hoopis vastupidist seisukohta suuremaid toetusi lootva Itaalia peaminister Giuseppe Conte. "Sellised läbirääkimised, mis on suunatud Euroopa kriisivastuse efektiivsuse vähendamiseks, ei ole mõistlikud," ütles Conte. "Euroopa taastamisplaan ei tohi saada ideoloogilise võitluse vahendiks," lisas ta.

Conte süüdistas kasina neliku riike lühinägelikkuses ning sisepoliitika seadmises ettepoole Euroopa huve. See võib aga ohtu seada Euroopa ühisturu, leidis Itaalia peaminister.

"(Tagastamatu - toim.) abi on vajalik kiireks taastumiseks ja nende riikide vastupidavuse tugevdamiseks, kellel on suuremaid raskusi majanduskasvu saavutamisega," leidis Conte.

Lisaks taastamisfondile tuleb liidritel kokku leppida ka Euroopa Liidu järgmises seitsmeaastases (2021-2027) eelarves (MFF), mille suurus oleks pisut alla 1,1 triljoni euro.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: