X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Valitsus arutab lähiajal Porto Franco laenutaotlust

Porto Franco
Porto Franco Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sihtasutuse KredEx nõukogu arutas Porto Franco 39,4 miljoni euro suuruse laenu taotlust juuli algul ning otsustas saata selle valitsusse, kes võib taotlust arutada sel või järgmisel nädalal kabinetinõupidamisel.

Valitsuse heakskiitu on vaja kõigi kümnest miljonist eurost suuremate riiklike laenude andmiseks.

KredExi nõukogu esimees Ando Leppiman ütles, et kui valitsus otsustab laenu andmise ning selle tingimused, tuleb teema taas KredExi nõukokku, kes saab siis teha omakorda otsuse laenulepingu sõlmimiseks.

"Me oleme küsinud ka eelhinnangut vabariigi valitsuselt, kas seda laenutaotlust menetlusse võtta. Vabariigi valitsus on leidnud, et tegemist on riiklikult olulise projektiga, mille laenutaotlust võiks menetleda, ja seda on KredEx teinud. Laen on ehitustegevuse finantseerimiseks. Ja tegemist on selgelt käibekapitali laenuga, et kriisist tulenevate mõjude leevendamisega hakkama saada. Oleme vabariigi valitsusele läbi erinevate riskide ära määratlenud, millised võiksid olla laenu tingimused. Otsustamine on valitsuse pädevuses," ütles Leppiman.

Porto Franco tegevjuht Rauno Teder ütles, et praegu objektil ehitustegevust ei toimu. Ehitustööd plaanitakse taaskäivitada kohe, kui riigilt laen saadakse. Laen kavatsetakse riigile tagastada pankadelt saadavast laenust kolme aasta jooksul. Teder lisas, et tegu oleks niinimetatud sildfinantseerimisega.

"Esialgu investeeritakse see ehitusse. Ja see raha on tegelikult pangalaenus olemas. Lihtsalt kriisiajal pangad ütlevad, et alguses tuleb natukene rohkem investeerida, hiljem makstakse see KredExile tagasi. Eks see ongi kõigi osapoolte koostöö ja arutluse tulem, millised need lahendused võiksid olla ja kuidas edasi minna," rääkis Teder.

Porto Franco sõlmis paar nädalat enne seda, kui valitsus kehtestas koroonaviiruse leviku tõttu eriolukorra, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) ning Luminoriga 102 miljoni eurose laenulepingu.

EBRD osa sellest on 63 miljonit ja Luminori osa 39 miljonit eurot.

Porto Franco avalikustas juuli alguses, et EBRD on majanduse pidurdumisest tulenevate riskide maandamiseks esitanud lisanõudmisi.

Nii soovib EBRD, et Porto Franco osanikud panustaksid varem kokku lepitust rohkem raha ehituse algusjärgus ja looksid ligi 10 miljoni euro suuruse tagatiskonto pangamaksete teenindamiseks 2022. aastal.

Tallinna kesklinna mereäärsele alale rajatavasse Porto Franco ärikvartalisse on kavandatud pinda üle 150 000 ruutmeetri.

Arenduse kogumaksumuseks hinnati veebruari lõpus 190 miljonit eurot.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: