Aas: Hillar Tederi annetuste ja Porto Franco laenu vahel ei maksa seost otsida

Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsus otsustas neljapäeval, et Tallinna kesklinna suurt kaubandus- ja ärikeskust arendav Porto Franco saab riigilt ligi 40 miljonit eurot laenu. Majandusminister Taavi Aas kinnitas, et Porto Franco juhi Rauno Tederi isa Hillar Tederi suurannetused erakondadele ei ole valitsuse otsusega seotud.

Majandusminister Taavi Aasa sõnul valitsuskabineti koosolekul suurt diskussiooni Porto Franco laenu üle ei olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Riigile on oluline majanduse edasiminek ja et meil oleks ehituses töökohti, et suured objektid ei jääks seisma. Täpselt samamoodi nagu me täna otsustasime 14 miljonit kohalikele omavalitsustele teede remontimiseks eraldada. Me tahame, et Eestis ka kriisi järgselt ja kriisi ajal läheks majandus edasi," rääkis Aas.

Porto Franco arenduse kogumaht on 200 miljonit eurot, millest poole on panustanud osanikud. Enne koroonaaja algust allkirjastati leping EBRD ja Luminoriga 102 miljoni euro laenamiseks. Siis algas pandeemia ning nüüd soovib EBRD, et osanikud panustaksid ehituse algfaasis ise rohkem. Pangad Porto Francole laenu ei andnud ja nii pöördusid nad KredExi poole.

"Enne, kui me KredExile taotluse esitasime, küsisime kohalikelt pankadelt ka sildfinantseerimist. Pangad ütlesid, et praeguses majandusolukorras on nad selgelt hästi konservatiivse vaatega ja sellist finantseerimist täna turul ei paku," selgitas Porto Franco juht Rauno Teder.

Sadama lähedale ehitab Porto Franco hotelli, kaubanduskeskuse koos kohvikute, restoranide ja büroodega. Hetkel tööd seisavad ning need algavad siis, kui laenuraha käes.

Teder ütles, et ehitus annab kohalikele tööd. "Laias laastus võib öelda, et need numbrid on umbes 450 kuni 500 inimest platsil ja kuni 200 inimest tehastes."

Taavi Aas ütles, et valitsuse otsus pole seotud Hillar Tederi annetustega erakondadele. Näiteks eelmisel aastal annetas Hillar Teder nii Keskerakonnale kui ka Isamaale 50 000 eurot. Toetust sai ka Reformierakond.

"Selles osas ei maksa küll otsida mingit konflikti. Ma arvan, et me oleme toetanud täna COVID-i kriisi ajal väga palju erinevaid ettevõtteid, kes on tõenäoliselt väga mitmete erakondade toetajad," sõnas Aas.

"Mina ei ole erakondade toetaja. Ma saan aru teie vihjest minu isale Hillar Tederile, aga Porto Franco on ikkagi see arenduse osa, millega mina tegelen otseselt," kommenteeris Rauno Teder.

Ta loodab, et kraanad hakkavad ehitusel liikuma juba augustikuus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: