Terviseamet tegi Antsla hipilaagrile lõpu

{{1595329920000 | amCalendar}}

Terviseamet tegi teisipäeval kõigile Antslas toimuva niinimetatud hipilaagris osalejatele koroonaviiruse testi ning käskis ürituse ära lõpetada, kinnitati ametist ERR-ile.

Terviseamet otsustas nii Vikerkaare festivalil osalejate elu ja tervise kaitsmiseks kui üleüldise nakkusohutuse tagamiseks keelata 20. juulist 19. augustini Antslas peetava ürituse European Rainbow Gathering, teatas amet.

Terviseametist öeldi ERR-ile, et ürituse korraldajat on hipilaagri ärakeelamisest informeeritud. Amet läheb ise kohale ning kõigile osalejatele tehakse igaks juhuks koroonatest, sest terviseametile teadaolevalt osaleb laagris inimesi, kes on tulnud riikidest, kus nakatumisnäitaja on kõrge ehk riskipiirkondadest.

Ameti pressiesindaja Eike Kingsepp ütles, et neile teadaolevalt on laagris inimesed Portugalist, kes oleks pidanud Eestisse saabudes jääma kaheks nädalaks karantiini, kuid pole seda suure tõenäosusega teinud.

Kella 16 ajal oli politsei sulgenud hipilaagrisse viiva tee ning asunud osalejaid kontrollima.

Terviseameti lõuna regiooni juht Tiia Luhti sõnul on üritusele minek keelatud, sest lisaks COVID-19 riskiriikidest saabunud inimestele ja eneseisolatsiooni nõude eiramisele pole Vikerkaare festivali puhul pole soovitud tagada isegi mitte elementaarseid kätepesu võimalusi.

"Seebi ja voolava veega kätepesu võimaluse puudumine, nõuetele mittevastava välikäimla kasutamine ning tihedad inimkontaktid on väga soodne pinnas erinevate nakkushaiguste levikuks," ütles Luht, kelle sõnul puudub osalejalel ka võimalus toidunõusid voolava veega pesta.

Luhti sõnul säilitatakse laagris kergesti riknevat toitu soojas keskkonnas, kollektiivse nakatumise korral ei ole organiseeritud ei abi andmist ega kutsumist. "Ka pole kiirabil võimalik kinnistule telkide juurde pääseda ega abi osutada," märkis ta.

Keelust kinnipidamist hakkavad kontrollima nii terviseamet kui ka ametiabipalve alusel tegutsev politsei- ja piirivalveamet.

Antsla abivallavanem Kurmet Müürsepa sõnul annab Antsla vald festivalil osalevate inimeste majutamiseks vajadusel kasutada ka vallale kuuluvad ruumid. "Oleme pidevas suhtluses nii terviseameti kui politseiga ning toetame nende tegevust täielikult," ütles ta.  

Antsla vald ja terviseamet soovisid ürituse ära keelata juba enne selle algust. Möödunud reedel toimunud kohtumisest võttis ürituse korraldaja osa telefonitsi.

Terviseamet, vald ja teised ametkonnad jõudsid seisukohale, et ürituse läbiviimiseks ei ole loodud ohutuid tingimusi. Antsla vallavalitsus kogunes 17. juuli õhtul ning andis välja korralduse, et Vikerkaare kogunemine ei ole sellisel kujul lubatud. Terviseamet andis ürituse keelamise otsuse kontaktisikule üle 20. juulil.

Esmaspäeval Antsla vallas erakinnistul alanud kuuajasena planeeritud hipilaagri kutses oli muu hulgas kirjas, et seebi, šampooni ja hambapasta kasutamine vee läheduses on keelatud, et vältida joogivee reostamist.

Osalenu: midagi inetumat, kui jõuga rahumeelsete hipide laiali ajamine, ma ette ei kujuta

Varem Rainbow Gathering üritusel käinud Mirjami sõnul on üritusest mitmes asjas valesti aru saadud ning ürituse keelamine tuli talle üllatusena.

"Kuskil kirjutati, et alkoholil baseeruvad desovahendid on keelatud. See ei ole õige. Juhul kui neil pole neid piisavalt, siis võiks parem aidata varustada. Eelmisel aastal Rootsis toimunud Euroopa kogunemisel oli igal juhul üpris korralik hügieen ja probleeme ei olnud. Desovahendid olid iga "tualeti" juures, kindlasti enne toiduga tegelemist tuli käsi pesta, küüned lõigata," rääkis ta ERR-ile.

Mirjami sõnul pole muud pesuvahendid kindlasti keelatud, aga välditakse veekogude reostamist ja iga päev tõesti looduses olles ennast üleni ei seebitata, nagu looduses telkides või matkates ikka.

Mis alustel terviseamet tahab üritust peatada, jääb arusaamatuks, nentis Mirjam.

"Loodetavasti leitakse lahendus, mis rahuldaks mõlemaid osapooli. Rainbow pere jääb kindlasti rahumeelseks. Midagi inetumat, kui jõuga rahumeelsete hipide laiali ajamine, ma ette ei kujuta. Ise olen ammu seda meelt, et ametlik versioon võikski olla, et üritust ei toimu, aga need kes juba teel, tulevad nagunii ja minu teada pole alust neid täielikult laiali ajada," lausus ta.

Antsla kesklinn Autor/allikas: Henry-Laur Allik / ERR

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: