Raio Piiroja on talvel kalal käimiseks ehitanud neli hüdrokopterit

Foto: ERR

Kalur Raio Piiroja on koos sõbraga ehitanud juba neli hüdrokopterit ja paar on veel tegemisel. Kuna hüdrokopter sarnaneb hõljukiga, plaanivad mehed ka selle aparaadi ehitamise varsti ette võtta.

Kaks hüdrokopterit seisab praegu Raio Piiroja koduõuel. Suurem sai valmis viimasena ja asjad ongi praegu niimoodi käinud, et iga töö on eelmisega võrreldes suurem ja ka oluliselt täiendatud variant, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Esimene hüdrokopter valmis kolme aasta eest. "Katastroofid õpetavad. Minu väike katastroof oli esimesel aastal, kui ma kalapüügiga tegelema hakkasin - uputasin tuttuue töösaani ära. Siis tuli mõte, et kuidas saaks käia niimoodi, et seda riski maandada. Alguses maandasin riski sellega, et järgmiseks hooajaks tegin mootorsaanile täispuhutavad balloonid külgede peale, aga see ikkagi eeldas suhteliselt tugevat jääd, et sõita saaks," selgitas Piiroja.

Oli veel mitu põhjust, miks see lahendus parim polnud. YouTube'ist oli näha, kuidas Ameerikas selliste masinatega mööda sood sõidetakse. Nuputati natuke ja siis hakatigi ehitama. Kõigepealt on tarvis korralikku automootorit.

"Tavaliselt ostame ikkagi terve auto, sõidame kuu-kaks ringi, et veenduda, et kõik tipp-topp on. Siis teeme mootorile kapitaalremondi ja paneme ta masina peale. Bensiinimootori - külm ja diiselmootor ei käi hästi kokku. Eks me laseme elektritöö ja alumiiniumkeevitamise teistel meestel teha, aga enamuse töödest teeme siinsamas garaažis ära. Siin lõigatakse pilpad valmis ja pannakse kokku ka. Tarmo Luks käib ka abiks vahepeal nõu ja jõuga ja nii me neid siin teeme," kirjeldas Piiroja.

Hoovil seisvaid hüdrokoptereid pole mehed saanud ärajäänud talve tõttu jää peal proovida, aga see ei takista juba järgmiste tööde tegemist, sest nelja aastaaja tagasitulemise lootus on ikka alles.

"Kui poisid hakkavad garaažis tööle, siis ikka mänguasjad lähevad suuremaks ja võimsamaks. Sügisel on plaan tavalise kaluritöö jaoks üks teha valmis ja siis järgmine juba tuleb selline, et igal pool sõites saad näo nalja täis," ütles Piiroja.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: