Reinsalu ei kavatse Isamaa Parempoolsetega liituda

Res Publica 30 - Urmas Reinsalu.
Res Publica 30 - Urmas Reinsalu. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Välisminister ja Isamaa aseesimees Urmas Reinsalu ei kavatse liituda erakonna liikmete poolt loodud Parempoolsete ühendusega. Ta leiab samas, et Isamaa parempoolsuses pole kahtlust ning sellise ühenduse loomine aitab sellele veel rohkem hoogu anda.

Mis te arvate Isamaa Parempoolsete ühendusest?

Ma arvan, et kui erakonna liikmed tahavad panustada rohkem erakonna poliitika kujundamisse, siis see on loomulikult positiivne. Aga see, mis puudutab parempoolsust kui poliitika suunda, siis Isamaa kindlasti on parempoolne erakond. Kui soovitakse sellesse anda rohkem hoogu, siis ei ole selles midagi halba. Mis need konkreetsed praktilised ideed ja poliitikad on, mida välja pakutakse, eks seda näitab aeg.

Ühenduse manifestis olid päris konkreetsed viited osadele koalitsioonilepingus kokku lepitud asjadele, mida kõiki heaks ei kiideta. Näiteks ei toeta ühendus rahvaküsitlust abielu mõiste teemal.

Jaa. Aga kui minu vaates on küsimus, et kas seda, mida me oleme koalitsioonilepingus teinud, peaksime me ellu viima, siis mu vastus on jaatav. Seda me arutasime erakonnas ka siis, kui me seda koalitsioonilepingut heaks kiitsime, ka meie enda erakonna riigikogu valimiste programmis olid oma seisukohad. Kõiki neid seisukohti saab ja peab üle arutama, kui liikmed soovivad. Aga minu lähtekoht on, et seda, mis me oleme kokku leppinud, peaksime ma ke tegema.

Kas teie hinnangul on kuidagi parempoolsusest või parempoolsetest põhimõtetest kaugenenud?

Kindlasti see nii ei ole. Nii nagu ma olen aru saanud, siis ei ole ka selle ühenduse tegemine niivõrd kriitika erakonna poliitika osas kuivõrd osundus sellele, et Eestis peaks parempoolne suund olema tugevamini maksev. Ja sedapidi kindlasti ka osundus, et Isamaa peab selle eest seisma. Kui me vaatame ka eelmises valitsusliidus, kui Helir-Valdor Seeder võttis erakonna juhtimise üle, siis tegelikult ta alustas ju sellest, et koalitsioonileppes oli sees rida erinevaid maksutõuse, aga Seedri juhtimisel eelmine koalitsioon jättis need siiski ära ja riik sai rahanduslikult ilusti hakkama. Kui vaadata nendes küsimustes, mis puudutab eraalgatuse, erainitsiatiivi soosimist, rohkem vabaturu reegleid, madalamat maksukoormust, siis ma usun, et Isamaa on selle eest seisnud ja seisab ka edaspidi. Ja sellise ühenduse teke annab kindlasti ka tugevamat mandaati erakonna poliitikutel neid põhimõtteid kaitsta.

Aga miks tuldi välja ühendusega avalikult, mitte ei juhitud sellele teemale tähelepanu erakonnas sees?

See on ikkagi erakonnasisene ühendus. Eks nende ühenduse tegijad on ka ju kommenteerinud oma mõtteid või ootusi avalikkuses. Aga erakonna ühenduste roll ongi ju erakonnasiseselt poliitilist debatti suunata ja mingeid seisukohti väljendada. Aga niisuguseid asju ei saagi salaja teha ja ma arvan, et see ei oleks ka mõistlik.

Kas kavatsete ka liituda Parempoolsete ühendusega?

Ei. Mul niisugust kavatsust ei ole. Üks asi olid need mõned osundused, mis seal kirjas olid ja ma ütlesin, et osade asjadega ma olen nõus, osade asjadega ei ole nõus. Aga kindlasti ma pean mõistlikuks, et erakonnas niisugust vitaalset ja loovat poliitilist debatti viljeletakse. See pole halb, see on elusa ja tugeva organismi tunnus.

Parempoolsete ühenduse algatanud Tõnis Kons ütles sel kolmapäeval ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et Isamaa potentsiaal on olla ise valitsuse moodustaja ehk saada valimistel vähemalt veerand häältest ning mitte leppida koalitsiooni väikseima osapoole rolliga. Kuidas seda saavutada?

Tuleb teha seda, millesse usud ja tuleb saavutada see, et see poliitika kõnetab inimesi ja selgitada selle poliitika olemust. Iga erakond tahab olla suurem ja peab püüdlema suurema oma aadete toetuse peale ühiskonnas, aga kui me vaatame ka nii seda koalitsiooni kui ka eelmisi koalitsioone ajalises perspektiivis, siis ma usun, et ka meie taga on olnud suur hulk valijaid ja mulle tundub, et me oleme kehtestanud ennast nendes koalitsioonides võrdväärse partnerina.

Ja nendes valitsustes osaledes, ka praeguses valitsuses osaledes, oleme suutnud nii oma poliitikat ellu viia, kui ka vältida nende poliitikate tegemist teiste erakondade poolt, mis meile ei ole vastuvõetavad. Kui küsida seda, kas Isamaa on suuteline ennast maksma panema poliitikas, siis see vastus on jaatav. Aga kindlasti tuleb tööd teha selle nimel, et olla edukam valimisvõitluses. See on loomulikult erakonna poliitikute erakonna ülesanne.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: