Hooldustöötajate haridusnõue kardetud tööjõupuudust toonud ei ole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Selle aasta algusest hooldustöötajatele kehtestatud haridusnõue kardetud tööjõupuudust toonud ei ole. Samas ütlevad kõik osapooled, et koolituste järgselt on hooldusteenuse kvaliteet paranenud.

Selle aasta algusest peab hooldekodude hooldustöötajatel olema töötamiseks vastav haridus. Kui eelmisel aastal kartsid mitmed hooldekodud, et hooldajad ei saa koolitatud, siis praeguseks selgub, et töötajad said vastava hariduse siiski omandatud. Lisakoolituse läbis ligi 1000 töötajat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See ei olnud kerge. Esimene asi oli see, et staažikad töötajad ei saanud aru, miks peaks, mida see kool veel annab. Nii-öelda inimlik tasand oli vaja kõigepealt lahti rääkida. Teine asi oli see, et leida ka koolitajad, siis leida töötajatest piisav hulk asendajaid, sest korraga ei saa ju kõiki koolitusele saata," selgitas Eesti Sotsiaalasutuste Juhtide Nõukoja esimees Maire Koppel.

Hooldustöötajate harimisega on aga hooldekodudes teenusekvaliteet paranenud. Hooldajatel on tõusnud enesekindlus. Nad oskavad kasutada rohkem abivahendeid ning paranenud on ka suhtlemisoskus nii hooldatavate kui ka nende lähedastega.

"Haridusnõuete täitmine eeldab juurdeõppimist. Raske on vaielda, et kui inimene tööalaselt õpib juurde, siis teenuse kvaliteet ei paraneks, aga praegu on natukene liiga vähe aega läinud mööda selleks, et hinnata kui suur see positiivne mõju on olnud," ütles sotsiaalkindlustusameti kvaliteedi osakonna juht Raivo Sults.

Ka hooldekodude juhid ütlevad, et haridusnõude kehtestamisel on positiivsed tagajärjed.

"Mõju võib võtta selliselt, et inimesed said lihtsalt koolitusel targemaks nagu ikka saadakse, aga meil olid ka enne juba tööl piisava kogemuse ja teadmistega inimesed, nii et see kogemus tegi head hooldajad lihtsalt paremaks," ütles Ihasalu pansionaadi juhataja Kert Veiper.

Kuigi suurem osa hooldajaid on vajaliku hariduse omandanud, on vastava haridusega hooldajate tööle leidmine paljudele murettekitav.

"Eestis on hooldajate saamine üsna keeruline. Töö on raske, nõuded on suured, ühiskond ei väärtusta hooldaja tööd ja töötaja leidmine on suhteliselt keeruline," tõdes Kose Kodu juhataja Kadri Tulp.

"Hetkel on enam-vähem kõik asutused töötajatega kaetud, aga kõik nii-öelda hoiavad hinge kinni, et keegi ära ei läheks, sest uue leidmine on raske ja raske just sellepärast, et see uus kindlasti ei ole haridusega," rääkis Maire Koppel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: