Facebook sarjas Brasiilia kohtuniku otsust

Facebook.
Facebook. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Dado Ruvic

Facebook taunis laupäeval Brasiilia ülemkohtu kohtuniku otsust, mis nõudis sotsiaalmeediaplatvormilt 12 president Jair Bolsonaro tähtsa liitlase konto blokeerimist, lubades selle otsuse edasi kaevata.

Brasiilia ülemkohus juhib juurdlust seoses süüdistustega, et parempopulistliku presidendi sisering vedas meediakampaaniat kohtu diskrediteerimiseks ning laimas ja ähvardas selle kohtunikke. 

Osana juurdlusest andis kohtunik Alexandre de Moraes korralduse peatada Bolsonaro 12 liitlase kontod Facebookis ja 16 omad Twitteris. 

USA sotsiaalmeediahiiud täitsid korralduse osaliselt 25. juulil, kuid blokeerisid esialgu kontode külastamise vaid Brasiilias.

Blokeeritud kasutajad leidsid peagi lahenduse, selgitades oma jälgijatele, kuidas muuta oma konto seaded mõne muu riigi omaks.

Seejärel käskis Moraes Facebookil ja Twitteril jõustada keeld kogu maailmas.

Kui Facebook esialgu otsust ei täitnud ja lubas selle ülemkohtu täiskoosseisule edasi kaevata, trahvis Moraes ettevõtet 1,9 miljoni reaaliga (365 000 dollariga) ja esitas kohtukutse selle Brasiilia juhile Conrado Lesterile.

"See uus korraldus on liiga äärmuslik, kujutades endast ohtu väljendusvabadusele väljaspool Brasiilia jurisdiktsiooni ning on vastuolus seaduste ja jurisdiktsioonidega kogu maailmas," on öeldud Facebooki avalduses. 

"Arvestades kohaliku töötaja kriminaalvastutuse ohtu, ei näe me praegusel hetkel muud võimalust kui otsust täita ja kontod kogu maailmas blokeerida, kuid kaebame selle samal ajal edasi ülemkohtusse." 

Tüli leiab aset ajal, kui Facebooki ja Twitterit survestatakse USA-s ja mitmel pool maailmas agressiivsemalt tegutsema vihakõne ja valeinformatsiooni vastu nende platvormidel. 

Brasiilias on see osa jätkuvatest pingetest Bolsonaro ja ülemkohtu vahel, mis on algatanud ka juurdluse seoses süüdistustega, et president on takistanud õigusmõistmist, kaitsmaks oma siseringi politseiuurimiste eest. 

Blokeeritud kontode omanike seas on mitu tuntud tegelast, näiteks endine konservatiivist seadusandja Roberto Jefferson, ärimagnaat Luciano Hang ja paremäärmuslikuks peetud aktivist Sara Winter. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: