Kiik: liiga karmide piirangute taaskehtestamine on ennatlik

Foto: Priit Mürk/ERR

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on positiivne, et Tartu linn on tegutsenud operatiivselt nakkuse leviku piiramiseks, kuid tänasel päeval pole epidemioloogiline olukord nii ränk, et 2+2 reegli taastamine vajalik oleks.

Ministri sõnul on 2+2 reegli üle järelevalve teostamine ressursimahukas ja see tekitab küsimuse, kas see on kõige otstarbekam riigiressursi kasutus.

"Loomulikult, kui Tartu linna poolt need ettepanekud tulevad, siis valitsus neid arutab," ütles Kiik intervjuus ERR-ile. Kiige sõnul on praegune olukord hoopis teistsugune võrreldes kevadega, kui viirus Eestisse alles saabus ja levik oli üleriigiline. Liiga karmide piirangute seadmine keset augusti algust on Kiige arvates liialt ennatlik ja pigem võib see küsimus taas päevakorda tulla, kui nakatumise numbrid kasvavad.

Ööklubide lahtioleku piiramise kohta ütles minister, et probleem on laiem ning soovitas kõikidest taolistest kinnistest rahvarohketest kohtadest üldse hoiduda. Kiik märkis, et kui hakata piiranguid taaskehtestama, tuleks seda korraga kehtestada sarnase tegevusvaldkonnaga asutuste puhul nagu on ööklubid ja baarid.

"Täna on jõus 50 protsendi täituvuse nõue, täna on jõus avalike ürituste nii siseruumide kui väisruumide osalejate arvu piirangud, on ka hajutatuse kohustus," rääkis Kiik.

Kiige sõnul on mõistlik meetmeid rakendada üle mingi kindla välja, nagu alkoholitarbimisega, kellaajapiirangutega või ruumide täituvusega seonduv, sest viirusel pole vahet, mis asutusega on tegemist, nakkusoht on ühtviisi arvestatav kõigis nendes.

Maski kandmine on teatud olukordades ja piirkondades Kiige sõnul mõistlik, kuid kui rääkida madalama levikuga piirkondadest, nagu Eesti, siis maski kandmise kohustus on ebaproportsionaalne.

Kiige sõnul tuleb kõiki ettepanekuid rahulikult arutada ning juhul, kui on näha, et viirust ei saada kontrolli alla tavapäraste meetmetega, siis tuleb mõelda, mis on järgmised sammud. Võimalik on võtta kasutusele samad meetmed, mis kevadel ja vajadusel neid laiendada.

"Väga oluline on ka see, mida on teadusnõukoda välja öelnud, et kõik meetmed peavad olema ühest küljest proportsionaalsed, teisest küljest ka võimalikult õigesti ajastatud ehk neid ei saa kehtestada liiga vara või liiga hilja," ütles Tanel Kiik.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: