Nordica riigiabi luba võib jääda ka sügisesse

Nordica lennuk.
Nordica lennuk. Autor/allikas: Nordica

Eesti lootis algselt saada Euroopa Komisjonilt luba Nordicale 30 miljoni euro suuruse riigiabi andmiseks juba juunis, augusti alguses on luba aga jätkuvalt menetluses ning otsus võib jääda ka septembrisse.

Valitsus kinnitas lennufirma aktsiakapitali suurendamise juba tänavu aprillis, misjärel on taotlust mitmeid kuid sobivaks lihvitud.

Tavapäraselt küll Euroopa Komisjon augustis puhkab, kuid tänavu koroonakriisi mõjude leevendamiseks jätkub töö ka suvel.

Tavapärane riigiabi taotlus võtab menetluses reeglina aega kuid, kui mitte kauem. Nordica puhul soovib riik saada aga luba koroonakriisi mõjude eesmärgil, mistõttu erineb see tavapärasest protsessist.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on palunud Komisjonilt loaga tegelemisel ka võimalikult kiiret tagasisidet.

Konsultatsiooni Euroopa Komisjoniga alustas riik juuni alguses, mil majandusminister Taavi Aas lootis ka veel samal kuul loa saada.

Läti Air Baltic sai loa lennufirmasse 250 miljoni euro suunamiseks juba juuli alguses.

Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Henrik Hololei rääkis juuli lõpus "Aktuaalsele kaamerale", et protsess on kulgenud intensiivselt ja õige pea peaks ka komisjoni seisukoht selguma.

Nordicas aktsiakapitali suurendamise tingimuseks on Nordic Aviation Group AS-i, Regional Jet OÜ ning Transpordi Varahaldus OÜ ühendamine. Lisaks peab Nordica esitama plaani Tallinnast lendude taastamiseks.

Riik soovib ka Nordica tütarfirmas Regional Jet osta välja Poola LOT-i 49-protsendilise osaluse. Majandus- ja taristuminister Taavi Aas on varem öelnud, et riik plaanib osaluse välja osta vähem kui miljoni euroga, lõplik summa selgub läbirääkimiste käigus.

Estonian Air lõpetas tegevuse 2015. aastal pärast seda, kui selgusid Euroopa Komisjoni uurimise tulemused, mille kohaselt andis Eesti Estonian Airile ebaseadusliku riigiabi.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: