"Aktuaalne kaamera" käis tutvumas renoveeritud Anija mõisaga

Foto: ERR

Ajalooline Anija mõis avab pühapäeval pärast põhjalikku renoveerimist uksed. Mõisa ruumides liikudes saab põhjaliku ülevaate ka selle kunagistest asukatest ja nende toimetustest.

Ligi kaks aastat ei ole ühegi võõra inimese jalg Anija mõisa uksest sisse astunud, kuna siin käis restaureerimine. "Aktuaalsel kaameral" oli võimalus ja au esimesena vaadata mis mõisas tehtud on.

Mõisa jõudes võib iga külastaja valida endale rolli, kelle jälgedes ta mööda maja liikuma hakkab. Külastajaid ootab nimelt elektrooniline rollimäng.

"Esimene koht ongi see kus sa saad endale tegelaskuju. Paned selle tegelaskuju sisse ja saad teada, mida näiteks mõisahärra Mattias mõisas teinud on," rääkis mõisaproua Janne Kallakmaa.

Kunstiajaloolane Juhan Maiste sõnul sai maja valmis 1801. aastal ja on omas kontekstis isegi pisut vanamoodne ja konservatiivne. "Siin kõlab kaasa veel barokk ja alles hakkab uhke sammastega fassaadiarhitektuur kujunema. Kui te siia tulete, siis ärge oodake klantsruume ja keelega üle limpsitud seinu. See kõik on alles, kogu lugu räägib, igas väikeses detailis ja laias põrandalauas ja tapeedikihis on oma sõrmejäljed," lausus Maiste.

"Siin on ka jalajäljed, millesse astudes saate tunda ennast toatüdrukuna, siin on väikesed kummitused, ja siin on kõike seda, mida üks mõis rääkida oskab," lisas Janne Kallakmaa.

Kümnete värvikihtide alt tuli loomulikult välja ka tõelisi haruldusi, nagu näiteks fassaadi kaunistavad peenelt väljatöötatud figuraalstukid Dionüsost saatva mehe ja naise kujutisega.

Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna professor Hilkka Hiiop ütles, et tema teada ei ole teistes Eesti mõisates fassaadi figuraalstukke. "Selles mõttes on nad erilised ja haruldased. Arvestades nende kõrget kvaliteeti ja väga peent figuratsiooni, siis me eeldame et nad on sisse toodud Peterburist või Berlliinist. Vaevalt siin eestis oli mõni meister kes sellist asja suutis toota," sõnas ta.

Anija mõis avatakse pühapäeval neljanda mõisakultuuri festivali ajal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: