Kultuuriasutused andmete kogumises probleemi ei näe

Foto: Siim Lõvi /ERR

Koroonaviiruse levimise takistamiseks peaksid inimesed end registreetima meelelahutus- ja toitlusasutustes, leiab Irja Lutsari juhitud teadusnõukoda. Andmekaitseinspektsioon hoiatab, et inimeste andmete kogumine on võimalik vaid vabatahtlikul nõusolekul.

Sellest nädalavahetusest peab kinos Sõprus enne seanssi panema kirja oma nime ja meiliaadressi. Selline reegel on kehtestatud selleks, et kontrollida koroonaviiruse võimalikku levikut.

"Me alustasime seda selle mõttega, et ennatlikult oleksid need andmed olemas. Kui peaks midagi juhtuma ja meil peaks olema tarvis terviseametile need andmed anda, siis selle asemel, et kuskil sotsmeedias midagi välja hõigata, et kas te käisite, oleks meil kaardistatud, kes kinos käis ja kus nad istusid. Tänaseks on meil ka kohad seotud isikuga," rääkis kino tegevjuht Ivar Murd.

Tallinnas mitut restorani pidav ettevõtja Peeter Jalakas ütles, et mõte andmekogumisest talle ei meeldi, kuid restoranide seisukohast on see tehtav.

"Ütleme siis nõnda, et kui valik on see, et kas aidata kaasa sellele, et tõkestada seda viirust või panna uksed kinni, siis loomulikult valiks selle, et aitaks kaasa, et tõkestada seda viirust. Natuke kiviaegne see tundub, et võta see paberileht ja pane oma nimi siia kirja, aga põhimõtteliselt on see kõik tehtav," ütles Jalakas.

Andmekaitseinspektsiooni hinnagul oleks meelelahutusasutuses sellist tüüpi isikuandmete kogumine äärmiselt intensiivne eraluriive, mis läheb vastuollu Euroopa Liidu poolt sätestatud isikuandmete üldmäärusega.

"Kehtivate seaduste raames seda teha ei saa. Ainus teoreetiline võimalus selle tegemiseks oleks inimese enda vabatahtliku nõusoleku alusel, aga sellisel juhul ei saa enda kontaktandmete kirja panemata jätmine olla aluseks meelelahutusasutusele teenuse osutamisest keeldumisele. Et kui inimene oma nime, telefoni ja e-posti aadressi ei anna, siis ta tuleb tegelikult ikka sinna restorani, baari, ööklubisse või teatrisse sisse lasta. Ainult sellisel juhul saame rääkida vabatahtlikust nõusolekust," selgitas andmekaitseinspektsiooni järelvalve direktor Maris Juha.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: