X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Andmekaitse: restoranis või teatris inimeste kontaktide kogumine oleks ebaseaduslik

{{1598270760000 | amCalendar}}
Vanalinn
Vanalinn Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaalministeeriumi asekantsleri Maris Jesse idee koguda meelelahutusasutustes ja restoranides inimeste kontakte koroonaviiruse tõkestamiseks riivab intensiivselt inimeste eraelu ja oleks kehtivate seadustega vastuolus, leiab andmekaitse inspektsioon.

"Me oleme harjunud sellega, et meelelahutust saab tarbida anonüümselt ja isikuandmete kogumine selliste toimingute kohta oleks ilmselgelt äärmiselt intensiivne riive ja tooks ilmselt kaasa ka meelelahutusasutuste külastuste arvu kahanemise, sest paljud loobuksid sellest sellist nõuet teades," ütles andmekaitse inspektsiooni järelvalvedirektor Maris Juha ERR-ile.

Teiseks on Juha sõnul oluline see, et kehtivate seaduste raames sellist andmete kogumist teha ei saa.

"Ainus teoreetiline võimalus selle tegemiseks oleks inimese enda vabatahtliku nõusoleku alusel," ütles Juha ja lisas, et sellisel juhul ei saa kontaktide kirjutamata jätmisel meelelahutusasutus keelduda teenuse osutamisest.

Kolmandaks tõi Juha välja, et isegi kui andmete kogumine toimub vabatahtlikkuse alusel, peab see olema proportsionaalne ja eesmärgipärane.

"Aga praegu jääb meile küsitavaks see, kas ja kuivõrd selline andmekogumine ikkagi eesmärke täidab ja kuidas seda üldse saaks sellisel viisil korraldada, et ta oleks nii spetsiifiliselt sihitud ja täielikult minimaalne," ütles Juha.

Juha sõnul hetkel nemad sellise andmekogumise läbiviimiseks võimalusi ei näe.

Ka Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu (EHRL) tegevjuht Maarika Liivamägi rääkis ERR-ile, et tekib küsimus, kui efektiivne Jesse poolt välja käidud meetod oleks, kuna pole teada, kas inimesed panevad kirja oma päris andmed.

"Kui kirjutavad Miki Hiir ja panevad mingid libaandmed, siis pole sellest kasu," ütles Liivamägi.

Samuti näeb Liivamägi andmete kogumises turvariski. Liivamägi sõnas, et sellise meetodi puhul pole teada, kuhu ja kelle kätte andmed satuvad ning kuidas neid kasutatakse. Lisaks on see ka suur lisakohustus restoranitöötajatele, kui kõikide külastajate kontaktid ja külastusajad tuleb kirja panna.

Liivamägi sõnul tuleb teemasse kindlasti veel rohkem süveneda.

"Tekitab rohkem küsimusi ja turvarisk on väga kõrge," sõnas Liivamägi.

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse rääkis Eesti Päevalehele, et riik on hakatud uurima võimalusi isikustada restoranis, peol ja teatris käimine, et terviseamet saaks inimestega tagantjärele ühendust võtta, kui kuskil tuvastatakse koroonaviiruse nakkuskolle.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: