Bensiini 98 tarbimine on 95 tarbimisega võrdsustumas

Suvistel andmetel on kallima bensiini 98 tarbimine Eestis peaaegu võrdsustumas madalama oktaanarvuga bensiini 95 tarbimisega. Üheks selle põhjuseks on mullu aprillist bensiinile 95 kehtima hakanud biolisandi nõue ja autoomanike umbusk selliselt segatud kütusesse.

2019. aasta alguses moodustas bensiini 98 tarbimine Eestis umbes 15 protsenti. Pärast biolisandi nõude kehtestamist mullu aprillis, hakkas enamus tanklakette bensiini 95 sisse segama 10 protsenti bioetanooli. Esialgu hüppas 98 tarbimine kolmandikuni, tänavuseks suveks aga juba 47 protsendini.

Tanklaketi Circle K bensiiniautodega klientidest pooled eelistavad nüüdseks just 98-t. Ettevõtte juht Kai Realo ütleb, et arusaadavalt tekitab kõrgema oktaanavuga kütus inimestes tunde, et auto on erksam, sõidab paremini. Teisalt mängib Realo sõnul rolli umbusk biolisandi suhtes.

"Inimesed on alati natuke skeptilised kõikide uuenduste suhtes ja kuigi Eestis võeti vastu seadusandlus, siis ega riigi tasandil mingit väga head selgitustööd ju ei tehtud. See jäi kõik kütusemüüjate endi teha. Eks seetõttu ka sellist umbusku alguses oli ka rohkem," ütles Realo.

Realo lisab, et põhjust karta pole - mingeid autode katkiminekuid ega muid probleeme pole biolisand tekitanud.

Ka TTÜ keemiatehnoloogiate katselabori juht Andre Gregor ütleb, et hirmudeks ei tohiks alust olla, sest autotootjad arvestavad nõuetega. Küll aga märgib ta, et kütuse omadused ainete lisamisel loomulikult muutuvad - näiteks bioetanool sisaldab hapnikku, mida bensiin ei sisalda, sellel on teine oktaanarv, aurustumistemperatuur ja kuni 30 protsenti madalam kütteväärtus.

"Sellest võib sõltuda kütusekulu mõningal määral, aga kindlasti on neid muid tegureid, mis mõjutavad kütusekulu, samuti olemas, nagu on seda ilmastikuolud, teeolud, tuule suund või tuule kiirus, kas on järelkäru autol kasutusel või katuseboks," rääkis Greogor.

Hinna poolest on bensiin 98 keskeltläbi viis senti kallim kui 95.

"Isegi kui sõita bensiiniga 95, milles on etanooli lisatud, mille kütteväärtus on väiksem, kütusekulu natukene suurem, siis see hinnavahe nüüd väheneb, aga igal juhul 98 jääb kallimaks," rääkis Alexela juhatuse liige Alan Vaht.

Kütusefirma Alexela bensiinimüügist moodustab 98 kolmandiku ega pole eelmise aastaga võrreldes kasvanud - nemad aga täidavad oma biokohustust biogaasi müügiga ega pea 95 sisse bioetanooli segama.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: