Eesti ja Soome taaskäivitavad ametnike ühise koroonakomisjoni

Foto: Erlend Štaub / välisministeerium

Eesti ja Soome käivitavad uuesti kevadel tegutsenud kahe riigi ametnike ühise koroonakomisjoni info vahetamiseks ja viirusega toimetuleku koordineerimiseks, teatasid pühapäeval Tallinnas kohtunud Eesti ja Soome välisminister. Pekka Haavisto kinnitas, et hetkel ei plaani Soome valitsus Eesti suhtes karmimaid reisipiiranguid kehtestada.

"Mul on hea meel teatada, et leppisime kokku käivitada ametnike komisjon, mille ülesanne on vaadata, kuidas lisada usaldusmeetmeid, et tagada võimalikult vaba inimeste liikumine kahe riigi vahel," ütles välisminister Urmas Reinsalu pärast kohtumist peetud pressikonverentsil.

Sama märkis ka Haavisto, kes lisas, et mõlema riigi valitsused peavad tegema oma parima, et tagada mõlemas suunas toimuv inimeste võimalikult vaba liikumine.

"Tegin ettepaneku taaskäivitada Eesti-Soome kahepoolne COVID-19 töörühm, et infovahetust ja koostöövõimalusi piiriülese liikumise reeglite osas asjaomaste ametiasutuste vahel täpsemalt edasi arutada. Mul on hea meel, et Soome selle ettepanekuga nõustus," sõnas Reinsalu.

Reinsalu sõnul selgitas ta oma Soome kolleegile Eesti valitsuse plaanitavaid meetmeid koroonaviiruse leviku ohjeldamiseks, sealhulgas lennujaamas ja sadamates alustatavaid testimisi.

"Selgitasin Haavistole Eesti huvi säilitada maksimaalne inimeste vaba liikumine. Pakkusin välja erinevaid võimalusi, milliste usaldusmeetmetega saaks ilma täieliku karantiinikohustuseta vältida viiruse levikut üle Eesti-Soome piiri," rääkis Reinsalu.

Lisaks arutasid ministrid võimalikku ühist tegevust Eesti ja Soome ettevõtluse ekspordivõime toetamiseks COVID-19 kontekstis.

Koostatakse uus tulevikusuhete raport

Välisministrid teatasid ka plaanist koostada Eesti-Soome tulevikusuhetest uus raport.

"Mul on hea meel, et saime kokkuleppele ühiskomisjoni loomiseks, meie suhete üle vaatamiseks. Viimase selline raport valmis 2008. aaastal," ütles Haavisto ning rõhutas, et raporti eesmärk on leida võimalusi kahe riigi suhete edasiseks tihendamiseks ning uute koostöövaldkondade leidmiseks.

"Kuigi Eesti ja Soome koostöö on paljudes valdkondades niigi tihe, on selle edendamiseks veel mitmeid võimalusi. Nende koondamiseks leppisime kokku koostada uus, järjekorras kolmas Eesti-Soome suhete raport, mis annaks aluse ühisteks eesmärkideks," ütles Reinsalu.

Haavisto rääkis Valgevenest

Soome välisminister, kes saabus otse Vilniusest, kus ta kohtus Leedu välisministri Linas Linkevičiusega ning Valgevene opositsiooni presidendikandidaadi Svjatlana Tsihhanovskajaga, andis ka nendest kohtumistest oma Eesti kolleegile ülevaate.

Tema sõnul palus Tsihhanovskaja toetust dialoogi alustamiseks Valgevene võimudega ning Haavisto sõnul Euroopa riigid on oma toetust ka kinnitanud.

"Pekka Haavisto kõneles oma kohtumisest Svjatlana Tsihhanovskajaga ja kinnitasime Eesti-Soome sarnased vaated Valgevenes toimuva kohta," tõdes Reinsalu. "Valgevene vajab uusi legitiimseid valimisi ning rahumeelsetel protestidel arreteeritud isikud tuleb kohe vabastada ning  nende kallal vägivallatsejad vastutusele võtta," lisas ta

Muu hulgas arutasid ministrid regioonile olulisi algatusi, näiteks meretuuleparkide rajamist Läänemerel, samuti aktuaalseid Euroopa Liidu küsimusi. Globaalse välispoliitika osas oli kõne all ÜRO Julgeolekunõukoguga seotu, edastas välisministeeriumi pressiesindaja.

Ministrite pressikonverentsi saab järele vaadata.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: