Reinsalu ootab Eesti-Soome suhete raportist põnevaid ideid

Eesti välisminister Urmas Reinsalu (vasakul) tervitamas oma Soome kolleegi Pekka Haavistot.
Eesti välisminister Urmas Reinsalu (vasakul) tervitamas oma Soome kolleegi Pekka Haavistot. Autor/allikas: Erlend Štaub / Välisministeerium

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul ootab ta Eesti-Soome suhete kohta koostatavast raportist põnevaid ideid uute võimalike koostöövormide kohta.

"Me tahaksime, et sealt tuleks niisugune signaal, kus tavapärase suhtlemise pinnalt näeksime ka kaugemat sihti meie koostöös. Ma arvan, et lisaks digitaalsele ja taristukoostööle, millest juttu on olnud, võiks mõelda ka põnevamatele koostöövormidele, näiteks ühistele avalike asutuste korraldusele," rääkis Reinsalu ERR-ile. "Ma arvan, et siin saavad ettepanekud olema väga põnevad, sest meie mõte oli, et anname täiesti vaba mandaadi fantaseerida," lisas ta.

Reinsalu ja pühapäeval Tallinnas käinud Soome välisminister Pekka Haavisto leppisid kokku, et loovad ühiskomisjoni, mis hindaks kahe riigi suhteid ning esitaks ideid nende edasiseks arendamiseks.

Küsimusele, kes võiks hakata raporti koostamist Eesti poolt juhtima, vastas Reinsalu, et tal on sellekohaseid mõtteid, mida ta on jaganud ka peaministriga ja oma Soome kolleegiga. "Aga me leppisime nõnda kokku, et teeme sümmeetrilised sisuliselt sama tekstiga memorandumid oma valitsustele, kus on ka võimalikud raportöörid sees. Kui valitsused need heaks kiidavad, siis saab seda ka avalikustada. Ma loodan, et see sünnib õige pea, lähema aja jooksul," rääkis välisminister.

Reinsalu ütles, et tal nagu ka tema Soome kolleegil on võimalik inimene teada, keda paluda raporti koostamist juhtima.

"Juttu oli, et need võiksid olla sõltumatud isikud kummaltki poolt. Et see ei oleks lihtsalt ametkondlik dokument, vaid see sisaldaks ka veidikene julgemat, sellist heas mõttes fantaseerivad, kaugvaatelist sihiseadet," ütles Reinsalu.

Eesti ja Soome suhete kohta on koostatud raportid ka 2003. ja 2008. aastal.

Küsimusele, kas ta on kaalunud ka Eesti-Läti suhetest uue ülevaate koostamist, vastas Reinsalu, et selle üle võib mõelda ning ta saab seda arutada oma peatsel visiidil Lätti.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: