Soome majandusminister nõuab reisipiirangute leevendamist

Helsingi sadama lääneterminal.
Helsingi sadama lääneterminal.

Soome majandusminister Mika Lintilä nõuab riigi rangete reisipiirangute leevendamist majanduse huvides. Valitsus arutab piiranguid neljapäeval.

Kui Soome peaks kinni senisest otsusest, et ilma karantiininõudeta saab Soome tulla vaid nendest riikidest, kus nakatumisi ei ole kahe nädala jooksul üle kaheksa 100 000 elaniku kohta, täidaks tingimused vaid kolm Euroopa riiki, tõdes Lintilä. Turismi seisukohalt peaks piirmäär tema hinnangul olema vähemalt 25. 

Soome majandusministeerium valmistab praegu ette mudelit, mille järgi võiksid Soome saabuvad turistid rahulikult puhkust veeta "oma mullis" ehk nii, et kohalike elanikega puututakse kokku võimalikult vähe.

Lintilä sõnul on selle otsusega väga kiire, sest Suurbritannias valitakse talvised reisid välja septembri jooksul ja talv on Põhja-Soomele oluline turismihooaeg. "See tähendab 400 charterlendu ja 100 miljonit eurot," selgitas Lintilä Soome rahvusringhäälingule Ylele.

Aga Lintilä rõhutas, et Soome vajab lisaks turistidele ka välismaist tööjõudu.

Lintilä sõnul peatub töö näiteks ehitustel, kui välismaine tööjõud Soome ei pääse. Ta lisas, et ka Eesti näitajad ületavad praegu Soome valitsuse seatud piirmäära ja seetõttu on ta teinud ettepaneku seda piiri igal juhul tõsta.

Soome majandusuuringute instituut ETLA soovitab valitsusel koroona tõttu majanduspoliitika üle vaadata.

ETLA avaldab oma soovitused tavaliselt valitsuse ametiaja alguses ja keskel. Seekord tehti koroona tõttu soovitused pool aastat varem kui tavaks, sest ETLA leiab, et valitsus peaks oma programmi ja eelkõige majanduspoliitika kiiremas korras üle vaatama: majanduskasvu on vaja turgutada ja tööhõivet parandada.

ETLA hinnangul on Soome koroonakriisi esimesest etapist läbi tulnud paremini kui kardeti. Kui majandus aasta teises pooles ka üldse ei kasvaks, jääks majanduslangus aasta kokkuvõttes siiski viie protsendi  piiresse. Seis on parem kui teistel Euroopa Liidu riikidel.

ETLA asjatundjad soovitavad vähendada ettevõtete maksustamist ning soodustada arendus- ja teadustööd, tööturul oleks vaja praeguste kogu riiki hõlmavate kollektiivlepingute asemel rohkem ettevõtte-siseseid kokkuleppeid, töötutoetuste tingimusi tuleks karmistada ja palgatoetused lõpetada.

Vähemalt turismi- ja majutusettevõtted ei ole toetuste lõpetamisega kindlasti nõus. Soomes on karmid piirangud, Soome ei tule eriti välisturiste ja soomlased ei reisi ka ise. Turismifirmade seas tehtud küsitlus näitab, et nii välismaalt Soome kui Soomest välismaale viivate reisipakettide müük oli sel suvel vaid viis protsenti eelmise suve mahust ja ka talvereiside müük on läinud loiult.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: