Kaitseliidu Lääne maleva varasem ajalugu sai kaante vahele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Juhan Hepner

Ajaloolane Mati Mandel sai valmis raamatu "Sõjaeelse Kaitseliidu hiilgeaeg ja häving Läänemaal", mis jutustab Kaitseliidu Lääne maleva loomisest ja tegevusest Teise maailmasõja eel ning selle liikmete saatusest Nõukogude okupatsiooni küüsis.

Teose autor Mati Mandel ütles, et Kaitseliidu malevate ajaloost on Eestis kirjutatud raamatuid ka varem, kuid nii põhjalikult pole ühe konkreetse maleva liikmete individuaalseid saatusi käsitletud. Erilise tähelepanu all on repressioonid, mille saabunud nõukogude okupandid Lääne maleva liikmete kallal toime panid.

"Mitte ainult malevapealikud, varasemad ja kes tollal ametis olid, vaid ka kompaniipealikud, isegi rühma- ja jaopealikud arreteeriti, isegi lihtsad kaitseliitlased. Suurem osa nendest viidi Siberi vangilaagritesse ja osa lasti seal ka maha. Need, kes arreteeriti 14. juunil juuniküüditamise käigus, nendel võeti kinni ka perekonnad ja perekonnad viidi samuti siis Siberisse," rääkis Mandel.

Ajaloolane lisas, et kaitseliitlaste toimikute uurimiseks kulus arhiivis kolm aastat.

Okupantide fabritseeritud süüdistused võttis autor üldistavalt kokku nii: "Neid süüdistati kuuluvuses. Kuuluvuses Kaitseliitu, mõned olid politseinikud veel, kuulusid politseisse. Põhiliselt oligi see, muud midagi ja muidugi osad mehed siis veel, kes olid vabadussõjas võidelnud, see oli lisasüü nii, et nendele vabadussõjas võidelnutele maksti sellega kätte."

Mandel ütles, et raamat käsitleb Läänemaad vanades piirides ehk juttu on ka Vigala, Märjamaa ja Varbla kaitseliitlastest. Allikmaterjali mahu tõttu jäi sellest raamatust välja vaid Hiiumaa malevkond.

Ilmus raamat Kaitseliidu Lääne malevast Autor/allikas: Juhan Hepner

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: