Raport: Hiina on saatnud sadu tuhandeid tiibetlasi sunnitööle

Hiina keskvõimu vastu protestijad Tiibetis.
Hiina keskvõimu vastu protestijad Tiibetis. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Sanjay Baid

Hiina on saatnud sadu tuhandeid Tiibeti elanikke sunnitööle, selgub Euraasia kaitse- ja poliitikauuringutega tegeleva Jamestowni fondi raportist. Samuti tegeleb keskvõim tiibetlaste sunniviisilise ümberõpetamisega.

Raporti järgi on ainuüksi käesoleva aasta esimese seitsme kuuga saadetud 500 000 inimest ümberõppekeskustesse, tegu on peamiselt põllumeeste ja karjakasvatajatega. Hiina keskvõim kirjeldab ümberõpet kui "töödistsipliini, hiina keele ja tööeetika" arendamist, vahendab BBC.

Hiinlaste sõnul on eesmärgiks tiibetlaste seast laiskuse väljajuurimine.

Ümberõppeprogrammi läbinud aga suunatakse madalapalgalisele tööle, näiteks rõivatööstusesse ja ehitusele, märgitakse fondi raportis. "Etnilistele vähemustele suunatud assimileerimisprogramm juhib lõpuks keele-, kultuuri- ja vaimupärandi hävimisele," hoiatatakse raportis.

Fondi hinnangul sunnib Peking oma programmidega rahvus- ja usuvähemused elama vaesuses ning üritab kehtestada nende üle sotsiaalset kontrolli.

Hiinat on ka varem süüdistatud tiibetlaste kultuurilises ja religioosses represseerimises. Pekingi väitel tegeleb Hiina keskvõim Tiibetis piirkonna arendamise ja jõukusele juhtimisega.

Tiibeti eksiilis president Lobsang Sangay on varem samuti süüdistanud Hiinat Tiibeti elanike sunnitöödele suunamises ja tiibetlaste sunniviisilises ümberõpetamises vastavates treeningkeskustes.

Fond võrdleb tiibetlaste olukorda uiguuridega, keda Hiina võim on saatnud tuhandeid üle riigi tehastesse sunnitöölaagritesse. Lisaks on Hiinat süüdistatud uiguuride põhjendamata kinnipidamistes ja kõrgtehnoloogiaga jälgimises.

Peking on põhjendanud Hiina moslemite tagakiusamist terrorismi ja religioosse ekstremismi vastase võitlusega.

Jamestowni fondi raport põhineb Hiina riigimeedia artiklitel, dokumentidel ja satelliitpiltidel, mille ehtsus on uudisteagentuur Reutersi teatel tõestatud.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: