Tartu Ülikooli laboris saab lasta testida oma maski kaitsevõimet

{{1603690560000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika labor hakkab testima korduvkasutatavate maskide kaitsevõimet ning sel ja ka veel järgmisel nädalal saab oma maski kontrolli saata.

Laborisse tuleb saata kasutamata mask. Tagasi seda maski ei saa, aga labor teeb kokkuvõtte, missuguste maskide kaitsevõime on parem.

Tartu Ülikooli füüsika instituudi keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen ütles ERR-ile, et maskide kaitsevõime on väga erinev. Junnineni sõnul nende laborisse saadetud testimiseks ligi kakskümmend erinevat maski ning need erinevad üksteisest üllatavalt palju.

"On erinevaid materjale, on ühest kihist tehtud, on plastikust, on mitmest kihist, kus on juba öeldud, et vahel on filtreeriv materjal. Kuigi palju on saadetud ka isetehtud maske, mis ei ole küll selle kampaania eesmärk. Me küll testime need ära, aga palume saata korduvkasutatavaid maske mida saab poest osta, et saaks oma sõbrale soovitada, mine osta sealt," rääkis Junninen.

Testitud maskide seas on füüsikud tuvastanud nii väga halbu kui ka väga häid korduvkasutatavaid maske. Junnineni sõnul on ta näinud maske, mis peavad kinni vaid 7 protsenti osakestest, aga ka selliseid, mis peavad kinni 99 protsenti. Ilma labori analüüsita ongi neil raske vahet teha.

"Selline üks reegel võiks olla, et kui maskist läbi näed, siis see osakesi kinni ei püüa. Teine asi on see, et kui on mainitud, et on kasutatud spetsiaalset filtermaterjali, siis ta võib-olla võiks olla hea mask. Aga on ka näiteid, kus öeldakse et kaitseb viiruste eest, aga kui täpsemalt hakkad lugema siis kaitse ei ole viiruste osakeste kiinipüüdmise näol, vaid et sa ei katsu oma nägu käega," rääkis Junninen.

Selle nädala jooksul saab postiga veel oma maski füüsikainstituuti saata ning siis avalikustavad teadlased tulemused, et kõik teaksid, millist maski osta ja kui hästi need meid kaitsevad.

Eraisikute maske testitakse tasuta.

TÜ füüsikalabori testis ei lähtuta Tehnilise Järelvalve Ameti (TTJA) seatud standarditest. Eestis üldkasutatavate näokatete turustamiseks peavad olema maskide filtreerimisomadused tõendatud. Teave filtreerimisomaduste kohta kantakse ka toote pakendile. Kui vastavaid testimisi ei ole tehtud või need ei ole kokkuviidavad tootega, siis Eestis on filtreerimisomadusi võimeline testima Eesti Keskkonnauuringute Keskuse labor. Uudisloos testitud ERRi logoga Softcomi korduvkasutatavat maski on testitud Eesti Keskkonna Uuringute keskuse laboris ning see vastab TTJA nõuetele.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: