Aasta kodanik 2020 on Arkadi Popov

{{1606223040000 | amCalendar}}
Aasta kodanik Arkadi Popov ja kultuuriminister Tõnis Lukas
Aasta kodanik Arkadi Popov ja kultuuriminister Tõnis Lukas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kultuuriminister Tõnis Lukas kuulutas teisipäeval välja aasta kodanik 2020. Tiitli pälvis terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov panuse eest koroonakriisiga võitlemisse ja inimestele rahustavate ning usaldusväärsete selgituste jagamise eest.

Popov ütles tiitlit vastu võttes, et hindab tunnustust väga kõrgelt. Popovi kinnitusel kuulub see ka meeskonnale, kes toetas teda kevadel kriisi lahendamises, kuulub ka tervishoiusektori, terviseameti, ministeeriumi töötajatele, kellega koos kriisi lahendatakse. "Aga veel enam kuulub see Eesti rahvale, sest ainult koos panustades õnnestub lahing võita," ütles Popov.

Tunnustusega kaasnes rahaline preemia ja Reti Saksa skulptuur "Ühiskonna õis".

Tänavuse aasta kodaniku konkursi moto "Kodanik võtab vastutuse" lähtus erakordseks kujunenud aastast. Kandidaate aunimetusele võisid esitada kõik soovijad. Aunimetus antakse inimesele, kes on aasta jooksul silma paistnud panusega ühiskonna arengusse või kelle saavutused aitavad kaasa kodanikuteadvuse ja ühiskonna sidususele.

 

Aumärgi sai Ida-Viru kurtide ühingu asutaja

Kodanikupäeva aumärgi sai teiste seas Ida-Virumaa Kurtide Ühingu asutajaliige Andrei Vitko.

Vitko peab Ida-Viru kurtide koondumist ühingusse ja sidemete loomist Eesti Kurtide Liiduga väga tähtsaks, sest enne seda istusid inimesed omapäi kodudes, nüüd on aga Ida-Viru kurtidele avanenud suur, sõbralik maailm.

"Enne ühingu loomist tundsime puudust suhtlemisest. Elasime justkui suletud maailmas. Nüüd on eesti ja vene kogukonnad koos, algas lõimumine," rääkis Vitko "Aktuaalsele kaamerale".

Mullu septembris asutatud Ida-Virumaa Kurtide Ühingus on praegu 50 liiget. Inimesed vahetavad infot ja uudiseid, käivad koos ekskursioonidel ja kohtumistel Eesti Kurtide Liiduga.

Alanud on ka eesti viipekeele kursused. Eesti ja vene viipekeeled on mõneti erinevad, kuid Vitko sõnul on kurtidel kergem ühele meelele jõuda kui tavakuuljatel.

Aumärgi sai Viljandi taibukate teaduskooli juht

Kodanikupäeva aumärgi saanud Viljandi taibukate teaduskooli juht, 57 aastat füüsikaõpetaja ametit pidanud Lilian Tambek pensionipõlve pidada ei malda. Seitsmendat aastat tegutsev teaduskool pakub enam kui 100 Viljandimaa lapsele ja noorele raskeks peetavates reaalainetes eneseleidmise võimalusi.

Selle kooliga on seotud 18 juhendajat. Lapsed käivad koos Viljandi Jakobsoni koolis kahel korral kuus.

"Näitame, et matemaatika, see on imelihtne! Või füüsika või keemia. Meil on matemaatika, füüsika, keemia, loodusõpetus, bioloogia, rakubioloogia on eraldi. Aga peale selle, käeline tegevus on meeletult tähtis, sest osad koolid on niisugused tõepoolest, kus õpetajaks on inimene, noh, et keegi peab olema lihtsalt, ja tema ei oska katseid ka teha ja nii edasi," rääkis Tambek.

"Minu meelest, kui öeldakse, et vaat, see laps on andeks ja see ei ole, siis andetuid inimesi olemas ei ole. Anne tuleb üles otsida," lisas ta. 

Kodanikupäeva aumärgid

Rahvastikuminister Riina Solman andis kokku 15 silmapaistvale inimesele üle kodanikupäeva aumärgid.

26. novembril tähistatakse Eestis kodanikupäeva. Kodanikupäeval tõstetakse esile tegusate ja ettevõtlike inimeste panust Eesti ühiskonna arengusse. Aumärgi saavad inimesed, kes on oma kogukonnas või laiemalt ühiskonnas jätnud olulise jälje, edendades kodanikukasvatust, väärtustades kodanikuteadvust või tehes vabatahtlikku tööd oma kogukonnas.

Kodanikupäeva aumärgid 2020

Aare Hõrn – Setomaa Liidu juhatuse liige ning Seto Kongressi Vanemate Kogu peavanem

Raimo Pull – Pärnu keskkonnaaktivist

Andres Lember – Kaitseliidu Saaremaa maleva taastajaliige, Kaitseliidu Küberkaitseüksuse tegevliige, blogi Propastop käivitaja ja eestvedaja

Lili Tiri – Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht

Anneli Kana – Eestit esindaja Euroopa külaliikumises

Lilian Tambek – MTÜ Taibukate Teaduskooli juht

Katrin Roop – MTÜ Ääremaa Noored ja MTÜ Labritsa looja

Bärbel Salumäe – Lagedi alevivanem, Naiskodukaitse Tallinna ringkonna juhatuse liige ning oli 15 aastat kodutütarde noortejuht

Janar Koemets – Noorte Kotkaste Valgamaa Maleva aktiivne noortejuht ja Noorte Kotkaste juhatuse liige

Maarja Oviir-Neivelt – Heateo SA eestvedaja ning Lapse Heaolu Arengukeskuse looja ja juht

Jaanus Mägi – Saaremaa vallavalitsus

Sille Pudel – Paide linna külavanemate mõttekodade juht ja Roosna-Alliku OTT eestvedaja

Andrei Vitko – MTÜ Ida-Virumaa Kurtide Ühingu juhatuse liige ja üks rajaja

Anneli Uffert – MTÜ Puka eestvedaja

Ingrid Purge –Samaaria hooldekeskuse juht ja Putkaste külaseltsi ning Hiiumaa toidupanga eestvedaja

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Jüri Nikolajev, Olev Kenk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: