Kohus mõistis Peeter Helme lapseealise seksuaalses ahvatlemises süüdi

{{1606724100000 | amCalendar}}

Harju maakohus mõistis lapseealise seksuaalses ahvatlemises süüdistatud Postimehe endise peatoimetaja, kirjanik Peeter Helme süüdi ning määras talle karistuseks ühe aasta ja nelja kuu pikkuse vangistuse tingimisi kaheaastase katseajaga.

Ühtlasi peab Helme katseajal järgima kontrollnõudeid, sealhulgas osalema sotsiaalprogrammis, mille eesmärgiks on tema süüdistuses nimetatud süütegude edasine ära hoidmine, teatas kohtu pressiesindaja.

Politsei pidas Helme lühiajaliselt kinni eelmise aasta detsembris. Tema vahistamise taotlemist ei pidanud prokuratuur vajalikuks.

Helmet süüdistati selles, et ta 2019. aastal ahvatles seksuaalselt suhtlusportaalis www.armastusesaal.org privaatsõnumite vahendusel 12-aastast Marleeni, kes tegelikult oli politseiametnik ja esines kasutajanime "Marleen12" all.

Peeter Helme rääkis tüdrukuga seksuaalsetel teemadel: enda seksuaalvahekordadest alaealiste tütarlastega, meeste suguelunditest, samuti uuris tüdrukult viimase seksuaalkogemuste ja soovide kohta.

Süütegu jäi lõpule viimata Helmest sõltumatutel asjaoludel, kuna isik, keda tema teadis 12-aastase Marleenina, oli jälitustoimingu raames tegutsev politseiametnik.

Kohtu hinnangul leidis tõendamist, et Helme oli Armastusesaali privaatkirjavahetuse üks osapool ning pidas vestluspartnerit 12-aastaseks. Kirjavahetuse vältel Helme seksuaalselt ahvatles lapseealist ja seega oli tegemist kõlbmatu kuriteo katsega.

Kohus märkis, et tegemist oli avaliku suhtlusportaaliga, millisele oli vaba juurdepääs igas vanuses isikutel, mitte arvutimängu ja täisealiste suhtluskeskkonnaga, kus isikud teadlikult lingvistiliselt kiimlevad fantaseerides kuritegudest – lastega seksimisest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõik need vestlused, mida Helme pidas, nende vestluste sisust on näha, et ta pidas enda suhtluspartnerit 12-aastaseks," ütles kohtunik Merle Parts.

Kohtunik lisas, et juba esimeses vestluses küsis Helme, mis toob nii noore tüdruku sellesse portaali, mispeale vestluspartner vastas, et ta on 12.

"Neid vestlusi ei provotseerinud see politseiametnik. Kõiki vestlusi algatas Helme. Helme oli see, kes alati alustas juttu seksuaalsetel teemadel," sõnas Parts.

Ta lisas, et politseiametnik ei osalenud portaalivestlustes Helme pärast vaid, kuna oli laekunud info, et selles portaalis meelitatakse alaealisi tüdrukuid neil teemadel rääkima.

Helmelt mõisteti välja riigi tuludesse menetluskuludena 1327 eurot.

Kohtuotsus pole veel jõustunud ning Helme ütles pärast otsuse väljakuulutamist, et kaebab selle edasi.

"Kaeban edasi, muud ma ei oska kommenteerida," ütles Peeter Helme ajakirjanikele. "Sest see otsus on naeruväärne," põhjendas ta.

Helme ise ennast lapseealise seksuaalses ahvatlemises süüdi ei ole tunnistanud. Helme väitis pärast kohtuotsust, et tema arvates oli Armastusesaal täiskasvanute keskkond.

"Mina arvasin, et Eesti riigis on kõikvõimalikud mängud kahe täiskasvanu vahel lubatud. Minu meelest on see küsimus natuke ka selles, kas inimesed võivad omavahel teadlikult rääkida ükskõik millest või mitte. Praegune otsus ütleb seda, et justkui meil oleks sõnavabaduse piirid," ütles ta.

Ka varem on Helme öelnud, et oli veendunud, et vestleb jututoas täiskasvanud inimesega.

"Minu jaoks oli tegu virtuaalse mänguga, mis ei erine veebipõhistest arvutimängudest, mida samuti mängin. Jututoas vesteldes olin täiesti veendunud, et vestlen samuti rollimängu mängiva täiskasvanuga - ja mul oligi õigus, sest nagu hiljem selgus, oli tegu politseinikuga," on Helme varem kohtus öelnud.

Helme sõnul ei olnud tema vestluses mingeid ahvatlemise katseid. "Mingit ahvatlemist seksuaalsele kontaktile või kutset kohtumisele ei olnud, oli vaid üldine seksuaalteemaline vestlus," selgitas ta.

Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Andra Sild ütles, et on kohtuotsusega rahul.

"Ma olen väga rahul, sest sisuliselt kohus vähendas Peeter Helmele mõistetavat karistust ainult kahe kuu võrra võrreldes sellega, mida mina küsisin," ütles Sild.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Tiina Jaakson, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: