Isamaa ja EKRE valitsusest lahkumisega vahetub riigikogus vähemalt viis saadikut

Jüri Ratase teise valitsus viimane koosseis 14. jaanuaril 2021.
Jüri Ratase teise valitsus viimane koosseis 14. jaanuaril 2021. Autor/allikas: Riigikantselei

Kui Isamaa ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) uue valitsuse moodustamisel koalitsioonist välja jäävad, vahetub riigikogus vähemalt viis saadikut.

Senise Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsuse koosseisu kuulus igast erakonnast viis liiget, kuid mitte kõik nad ei naase parlamenti. Lisaks Isamaa ja EKRE ministrite lahkumisele on teatanud oma soovist riigikokku minna tagasi astunud peaminister Jüri Ratas.

Kuna Ratase asendusliige riigikogus on Keskerakonna üleriigilisest asendusliikmete nimekirjast, siis esimesena peab parlamendist lahkuma viimasena tulnud Imre Sooäär, teatas riigi valimisteenistus ERR-ile.

Keskerakonna valitsusdelegatsioon Jüri Ratase teise valitsuse koosseisus 14. jaanuaril 2021. Autor/allikas: Riigikantselei

Kas uus koalitsioon toob veel mingeid muutusi Keskerakonna saadikute seas, selgub siis, kui on teada uue valitsuse koosseis.

EKRE fraktsioonis vahetub kaks liiget

Kui siseminister Alar Laneman riigikokku naaseb, tuleb sealt lahkuda Urmas Espenbergil, kes pääses parlamenti EKRE üleriigilise asendusliikmete nimekirja alusel. Rahandusminister Martin Helme riigikokku tulekul peab sealt lahkuma Kai Rimmel, kes sai samuti parlamenti erakonna üleriigilise asendusliikmete nimekirja alusel.

EKRE valitsusdelegatsioon Jüri Ratase teise valitsuse koosseisus 14. jaanuaril 2021. Autor/allikas: Riigikantselei

Kuna maaeluminister Arvo Aller ei osutunud riigikokku valituks ning keskkonnaminister Rain Epler ja väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem ei kandideerinudki riigikokku, siis nende lahkumine ministrikohalt riigikogu liikmete koosseisu ei mõjuta.

Isamaa fraktsioonist lahkuvad Kiisler ja Hepner

Kui praegune välisminister Urmas Reinsalu riigikokku naaseb, peab sealt lahkuma Siim Kiisler, kes on Isamaa üleriigilises asendusliikmete nimekirjas. Kaitseminister Jüri Luige riigikokku minemisel tuleb sealt lahkuda Heiki Hepneril.

Isamaa valitsusdelegatsioon Jüri Ratase teise valitsuse koosseisus 14. jaanuaril 2021. Autor/allikas: Riigikantselei

Kultuuriminister Tõnis Lukas on teatanud, et loobub oma mandaadist ning justiitsminister Raivo Aeg ja rahvastikuminister Riina Solman ei osutunud riigikokku valituks ja nende valitsusest lahkumine seega riigikogu liikmete koosseisu ei mõjuta.

Pärast peaminister Ratase tagasiastumist kolmapäeval alustasid Reformierakond ja Keskerakond neljapäeval kõnelusi uue koalitsiooni moodustamiseks.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: