Joala kuju Viljandis sai nädala jagu armuaega

{{1610967660000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Nädalavahetusel käis suur hulk inimesi Viljandis Joala kuju uudistamas, kuna pole teada, kauaks skulptuur seal veel on Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Viljandi linnavalitsus otsustas anda linna Jaak Joala mälestusmärgi püstitanud MTÜ-le Meie Viljandi nädal aega, et hankida kuju tarbeks vajalikud dokumendid ja kooskõlastused.

Viljandi linnavalitsus Jaak Joala lese Maire Joala nõudekirjale esmaspäeval väga kaua aega ei pühendanud. Istung algas kell 10 ja tund hiljem võis linnapea Madis Timpson juba otsuse ajakirjanikele ette kanda.

"Otsustasime niimoodi, et anname MTÜ-le Meie Viljandi nädal aega aega kõikide vajalike dokumentide ja kooskõlastuste saamiseks," lausus Timpson (Reformierakond).

Otsus tähendab, et linnavalitsus ei asu ise Maire Joalaga läbirääkimisi pidama, vaid annab selle volituse MTÜ-le tagasi. MTÜ aga on kuju linnale kinkinud.

Timpsoni sõnul on linnavalitsuse juristid advokaadibüroo hagihoiatust lugenud, kuid kohtuvaidluse asemel eelistatakse läbirääkimisi.

"Minu jaoks ei ole see teema juriidiiline, et kas me läheme kohtusse vaidlema, kellel on õigus ja kui palju on õigus. Minule piisab sellest, kui Jaak Joala lesk ja lähedased tunnevad, et nendele on võib-olla natuke ülekohut tehtud," nentis Timpson.

MTÜ Meie Viljandi juht Harri Juhani Aaltonen ei mõista, kuidas saab tema linnale kingitud vara üle läbirääkimisi pidada, ent on siiski nõus seda tegema. Aaltonen helistas Maire Joalale laupäeval, kuid laulja lesk palus edasisi läbirääkimisi pidada advokaadibürooga.

"Maire Joala on tõesti registreerinud Jaak Joala nimelise kaubamärgi muusika esitamiseks, aga (Jaak Joala) muusika esitamiseks on meil Eesti esitajate liiduga ja Eesti autorite ühinguga lepingud. Monumendi intellektuaalne õigus kuulub ikka Mati Karminile," rääkis Aaltonen.

Viljandi linnavalitsusse kuulub neli Reformierakonna ja kolm Isamaa liiget. Keskerakonda esindav Karl Õmblus leidis, et 12. oktoobril tehtud otsus toetada Jaak Joala ausamba püstitamist 50 000 euroga oli igati mõistlik.

"Ma väga loodan, et nädala jooksul leitakse lahendus ja kokkulepped ja Jaak Joala monument või mälestussammas jääb Viljandisse alles. Tegelikult on see väga tore monument," ütles Õmblus.

Jaak Joala nime, näo ja käte kujutiste eemaldamist monumendilt hiljemalt esmaspäevaks, 18. jaanuariks, nõudis tema lesk Maire Joala, keda esindav advokaadibüroo Triniti saatis Viljandi linnavalitsusele eelmisel nädalal sellekohase nõude. Vastasel juhul lubas Maire Joala kohtusse minna.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: