Swedbanki investorite Rumeeniasse kadunud raha vaidlus läheb tagasi maakohtusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Pahaste investorite protestikaubik Swedbanki ees. Autor/allikas: Anna-Aurelia Minev/ERR

Riigikohus ei võtnud menetlusse Swedbanki kaebust Rumeeniasse raha kaotanud investorite vaidluse aegumise küsimuses, mistõttu läheb asi läheb maakohtusse uuesti arutamisele. Ringkonnakohtu hinnangul peab maakohus uuesti läbi vaatama, millal investoritel panga vastu nõuded tekkisid ja millal investorid investeeringu tingimustest teada said.

Nord Hill Land Portfolio ja Hansapank sõlmisid 2006. aastal investeeringute vahendamise ja info edastamise kokkuleppe, mille eesmärk oli panga personaalse varahalduse klientidele edastada ettevõtte korraldatavate võlakirjaemissioonide raames tehtud pakkumise kohta infot.

Pank sai teenuse osutamise eest vahendustasu, mis sõltus panga vahendatud võlakirjade ostu eest tasutud summadest.

2007. aastal korraldas ettevõte 8,5 miljoni euro suuruse võlakirjaemissiooni, et osta maad Rumeenias ja teenida tulu selle väärtuse kasvust.

Ligi 200 investori teada investeeriti raha Rumeenia perspektiivikasse arendusse, reaalsuses oli tegemist arenguperspektiivita põllumaaga. Rumeenia kinnisvaraturg kukkus aga 2010. aastal kokku ega ole taastunud.

Toonane Hansapank märkis 2007. aastal klientidele IPC Romanian Land Portfolio OÜ võlakirju 4,5 miljoni euro väärtuseks. Võlakirjade lunastustähtaeg oli 2015. aasta märtsi lõpp, ettevõte võlakirju ei lunastanud ning läks 2015. aasta oktoobris pankrotti.

Investorid lubatud raha ei näinud ja koondusid 2016. aastal ettevõtte Bond Recovery alla, 2018. aastal esitasid nad hagi Swedbanki vastu Rumeeniasse investeeritud raha panga käest välja nõudmiseks.

Investorid esitasid pangale kahju hüvitamise nõude, kuid sisulise aruteluni ei jõutud, kuna panga hinnangul olid investorite nõuded aegunud. Sama kinnitas ka Harju maakohus.

Võlakirju märkides, neid portfellis hoides ja nende lunastustähtaega pikendades ja ennetähtaegset lunastamist mitte nõudes rikkus Swedbank aga väärtpaberituru seaduses sätestatud kohustusi, panga hinnangul on nõuded aegunud.

Ringkonnakohus lükkas maakohtu seisukoha aegumise küsimuses ümber ja saatis investorite hagi maakohtule uuesti läbi vaatamiseks. Pank vaidlustas selle, riigikohus kassatsiooni menetlusse ei võtnud. See aga tähendab, et kohtuasi läheb vastavalt ringkonnakohtu otsusele uuele läbivaatamisele maakohtusse. Uue läbivaatamise käigus võivad vastuse saada seni vastamata küsimused.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: