Oskar Lutsu majamuuseum avas majaesisel plangul uue väljapaneku

Oskar Lutsu majamuuseum Tartus avas uue väljapaneku, mis ühendab fotod Eestimaa maastikest Oskar Lutsu looduskirjeldustega. Muuseum on näitusepinna otsustanud kolida majaesisele plangule.

Oskar Luts on oma loomingus palju loodust kirjeldanud. Sellele viitavad ka teoste pealkirjad, näiteks "Soo" või "Kevade" ning paljudele tuleb kindlasti silme ette viimasest tuntud vana paju. Maastikud, mida Luts on oma teostes kirjeldanud ja mille fotograafid on hiljem pildile püüdnud, ongi uue näituse kõige olulisem osa.

"Oskar Luts läbi looduse kirjeldab oma tegelaste hingeseisundit. See protagonist kirjeldab enda olekut, enda läbielamisi ja sinna taha tuleb see looduse pilt," rääkis näituse kuraator Meeli Väljaots.

Lutsu kirjeldatud maastikke on näitusel tervelt kaheksa meetri jagu ehk peaaegu sadakond.

"Kui siis korraga Oskar Lutsu teoseid lugedes taipad, et see, mida mina looduses viibides läbi elasin, see mida ma kogesin, see tunne, seda on kirjanik juba oma tegelastega läbi elanud. Kunagi 100 aastat tagasi on tema tegelased samasuguseid asju tundnud.. ja siis paned kokku selle kirjelduse ja oma foto," rääkis Väljaots.

Mõte näitus plangule paigutada tuli muuseumirahval juba möödunud kevadel eriolukorra alguses. Riiamäest käivad iga päev üles-alla väga paljud tartlased ja seega on näituse publikuhulk ehk suuremgi kui oleks majas sees.

"Valikut tehes jäi ka kaalukausile positiivne, helge, hele. Oskaril on ka neid niisuguseid kurbi või selliseid mustapoolseid, hallipoolseid kirjeldusi. Aga need jätsime välja, et kui inimene läheb ja vaatab seda näitust, siis talle jääks tõesti rõõmus tuju," sõnas ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: