Euroopa Liit annab Johnson&Johnson vaktsiinile kasutusloa märtsi algul

Johnson & Johnsoni koroonavaktsiin.
Johnson & Johnsoni koroonavaktsiin. Autor/allikas: SCANPIX/Johnson & Johnson

USA ravimifirma Johnson & Johnsoni (J&J)ühekordselt manustatav koroonavaktsiin kiidetakse Euroopa Liidus heaks ilmselt märtsi alguses, kinnitas Prantsusmaa minister pühapäeval.

Vaktsiin kiideti USA-s erakorraliseks kasutamiseks heaks laupäeval, saades kolmandaks seal lubatud koroonavastaseks vaktsiiniks.

USA toidu- ja ravimiameti teatel on tegemist kõrge tõhususega vaktsiiniga, mis aitab hästi ka viiruse uute tüvede vastu.

Prantsusmaa tööstusminister Agnès Pannier-Runacher ütles telekanalile France 3, et Euroopa ravimiamet EMA hindab samuti USA ravimifirma esitatud andmeid.

Minister ütles, et kui EMA annab rohelise tule märtsis, tekib võimalus vaktsiini aprilli algul kasutama hakata ja kuna J&J toimib ühekordse süstimisega, siis on see hea uudis.

Ta siiski ei välistanud, et millagi hiljem võib vaja minna ka lisaannust, aga see pole veel kindel.

Euroopa Liit loodab Prantsuse ministri sõnul saada juuni lõpuks 600 miljonit J&J vaktsiinidoosi.

Pannier-Runacheri sõnul on Prantsusmaal seni vaktsineeritud 1,5 miljonit inimest ning juunis tahetakse jõuda 15 miljoni kõige haavatavama isiku kaitsesüstimiseni, kuid see nõuab kiiremat vaktsiinidega varustamist.

Ulatuslikud katsed näitasid, et J&J vaktsiini tõhusus oli USA-s 85,9 protsenti, Lõuna-Aafrika Vabariigis 81,7 protsenti ja Brasiilias 87,6 protsenti.

Sellega jääb J&J siiski maha Pfizeri ja Moderna kahekordselt süstitavatest vaktsiinidest, mille tõhusus koroonaviiruse klassikalise tüve puhul on 95 protsendi kandis.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: