Erial sai saneerimisloa

Erial hoiu- ja laenuühistu
Erial hoiu- ja laenuühistu Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Harju maakohus rahuldas raskustes hoiu-laenuühistu Erial saneerimistaotluse ja määras saneerimisnõustajaks Ly Müürsoo. Erial peab saneerimiskava kohtule esitama aprilli lõpuks.

"Kuna saneerimisnõustaja asub tööle juba tänasest, siis edaspidi kuni saneerimiskava valmimise ja kinnitamiseni kavatseme kõik väljamaksed ja hüpoteekvaraga seonduvad tegevused kooskõlastada saneerimisnõustjaga," ütles Eriali juhatuse liige Erik Margijev pressiteate vahendusel.

"Alates 1.maist hakkab aga kõik juba loodetavasti toimuma võlausaldajate poolt kinnitatud saneemiskava alusel," lisas Margijev.

Ettevõtte teate kohaselt kaasas ettevõte möödunud aastal raha miljon eurot kuus. Eriali pakutav keskmine hoiuseintress oli kuni septembrini 2020 10 protsenti, seejärel aga langetati seda seitsme protsendi peale.

95 protsent Eriali poolt väljastatud laene anti tema enda tütrafirma Erial Kinnisvara OÜ-le era-ja ärikinnisvara väljaarendamiseks. Ettevõtte äriplaan nägi ette ehitada kahe-kolme aastaga valmis eramajad jm, ning teenida arendustegevusest 30-40 protsenti kasumit.

Viimase aasta jooksul on pidevalt meedias kajastatud Eriali tegevust ja selle õiguslikke vajakajäämiseid. Möödunud aasta novembris peeti kinni kolm Erialiga seotud inimest, keda kahtlustatakse kriminaalkuritegudes.

Eriali asutajat Ilja Djagelevi kahtlustatakse ka politsei- ja piirivalveameti sisekontrollibüroo töötajale altkäemaksu andmises. Juhatuse liikmed Oleg Laidinen ja kahtlustuse saanud Daniela Dalberg-Djageleva astusid oma ametikohalt tagasi ning juhatusse jäi ainsana Erik Margijev. Kuna hoiu-laenuühistul peab olema vähemalt kolm juhatuse liiget, saab Erialist tulundusühistu.

Tänavu veebruaris loobus 2018. aastal asutatud Erial finantsteenuste osutamise tegevusloast ning taotles saneerimismenetluse algatamist.

2021 veebruari seisuga on Erialil ettevõtte teatel kohustusi kokku 16 miljonit eurot, mida plaanitakse kustutada hüpteekavara müügist ja väljastatud laenude ja intressde tagasisaamisest. Ettevõte vähendas märtsi alguses oma kohustusi hoiutajate ees 100 000 euro võrra.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: