Boliivia võimud pidasid ekspresidendi riigipöördele viidates kinni

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Boliivia endine ajutine president Jeanine Anez kinnipeetuna. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Boliivia endine ajutine president Jeanine Anez peeti võimude poolt laupäeval terrorismi ja mässule õhutamise süüdistustel kinni.

Politsei pidas kinni ka endisi ministreid, kes toetasid konservatiivist poliitiku ajutist valitsust, mis oli ametis pärast Evo Moralese põgenemist riigist 2019. aasta novembris valimiskaose ajal, teatas meedia. 

Morales naases Boliiviasse mõne kuu eest, kui tema rajatud vasakpoolne Liikumine Sotsialismi Eest (MAS) võitis valimised 2020. aasta oktoobris. 

Nii presidendiamet kui kongress on nüüd MAS-i kontrolli all. 

"Ma teavitan Boliivia rahvast, et proua Jeanine Anez on juba kinni peetud ja politsei käes," ütles valitsuse minister Carlos Eduardo del Castillo Twitteris ja Facebookis. 

Anez on saatnud Euroopa Liidule ja Ameerika Riikide Organisatsioonile pöördumised, milles palutakse vaatlejate saatmist tema juhtumi menetlemist jälgima. Ta palus neil objektiivselt ja erapooletult hinnata tema ja ta ministrite kinnipidamist, mida ta peab ebaseaduslikuks. 

Morales nõudis Twitteris tehtud avalduses, et tema vastu korraldatud "riigipöörde" autorid saaksid karistada. 

Anez kirjutas sotsiaalmeediaplatvormil: "Poliitiline tagakiusamine on alanud."

Boliivia valitsus süüdistab teda "osalemises riigipöördes, mida kunagi aset ei leidnud", lisas ta.

Lisaks Anezele on kinni peetud endine energeetikaminister Rodrigo Guzman ja justiitsminister Alvaro Coimbra. 

Üks MAS-i liige esitas Anezi vastu süüdistuse eelmisel detsembril, väites, et president, mitu ministrit, politseinikud, sõjaväelased ja teised toetasid 14 aastat võimul olnud Moralese kukutamist. 

Endine senaator Anez asus ajutise presidendi ametisse pärast Moralese Boliiviast lahkumist 2019. aastal. Morales oli kaotanud oma relvajõudude toetuse meeleavalduste ajal, mis puhkesid tema püüdluste tõttu pürgida põhiseaduse vastaselt neljandaks ametiajaks presidendiks. 

Pärast MAS-i valimisvõitu mullu oktoobris sai erakonnaliige Luis Acre Boliivia uueks presidendiks. Morales on hetkel erakonna juhi ametis. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: