Kallas: kui viiruse levik ei peatu, jääb Eesti kogu suveks lukku

Kaja Kallas
Kaja Kallas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Kaja Kallas (RE) teatas, et kui koroonaviiruse levik Eestis ei peatu, jääb riik lukku terveks suveks. Kaks nädalat tagasi kehtestatud piirangutega püstitatud optimistlik prognoos aprillis taas riigi avamisele mõtlema hakata, on tema sõnul käest libisemas.

Kallas kirjutas Facebookis, et tutvus teisipäeval teadusnõukoja ja terviseameti värskete materjalidega, mis näitavad, et kuigi piirangud on hakanud stabiliseerima viiruse leviku senist plahvatuslikku kasvu ja piirangute lõplikku mõju on veel vara näha, on nakatumine jätkuvalt tõusus.

"On viimane aeg ennast kokku võtta. Ulatuslike piirangute kehtestamise ajal püstitatud optimistlikum prognoos, kus nakatumine jõuab aprilli keskpaigaks alla 500 inimese päevas, on käest libisemas. Kui viiruse levik ei peatu, siis jääb Eesti kogu suveks lukku – nagu meie lõunanaaber Läti on olnud lukus novembrist saati," märkis Kallas.

"Seisab majandus, seisab sotsiaalne suhtlus, seisab kõik. Valitsus võib kehtestada lõputult piiranguid, aga inimesed on need, kes peavad piirangutest kinni pidama. Valitsus võib piiranguid kehtestama jäädagi, aga nakkus levib ikkagi inimeselt inimesele," lisas ta.

Kallas rääkis, et nakatumine on eelmise nädalaga võrreldes seitse protsenti kasvanud.

"Vanusrühmas 55-85 on nakatumise kasv olnud üle 10 protsendi. Pole ühtki maakonda, kus nakatumiskordaja oleks alla ühe, paljudes maakondades on nakatumine pööranud tõusule. Päevas viib koroonaviirus haiglatesse keskmiselt 75-80 inimest. Päevas sureb koroonaviiruse tõttu keskmiselt 10 eestimaalast. Need inimesed ei ole numbrid, nad on meie pereliikmed, sõbrad, naabrid, töökaaslased," kirjutas Kallas.

Kallase sõnul pole piirangute järgimine veel paraku paljude eestimaalaste südameasi.  Peaminister kutsus üles hoidma distantsi, mitte kutsuma külalisi, mitte pidama pidusid ega koosviibimisi ja pidama kinni kõikidest viiruse vastastest meetmetest.

"Kui näete, et mõni kaasmaalane piirangutest kinni ei pea, palun võtke ka ise see vastutus kutsuda teda üles vastutustundlikult käituma või pöörduge vajadusel korrakaitsjate poole. See on meie kõigi ühine pingutus, mis seisab ees selle nimel, et Eesti elu jätkuda saaks," ütles ta veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: