Tallinna Sadama kohtuprotsess jätkub aprilli alguses

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Harju maakohus jätkab Tallinna Sadama kriminaalasjas kohtuistungitega esialgse kava järgi aprilli alguses.

Kohtuistungid on praegu kohtukoosseisu ühe liikme haigestumise tõttu tühistatud ning esialgse kava kohaselt peaks järgmine istung toimuma  6. aprillil, mil asutakse uurima prokuratuuri tõendeid.  

Mullu detsembris kaasas Tallinna ringkonnakohus tsiviilkostjana Tallinna Sadama korruptsioonisüüasja protsessi tervisliku seisundi tõttu kohtumenetlusest vabastatud Allan Kiili.

Ringkonnakohus rahuldas riigiprokuratruuri ning kannatanute Tallinna Sadam AS-i ja TS Laevad OÜ taotlused  ja kaasas Allan Kiili tsiviilkostjana menetlusse. Ühtlasi leidis ringkonnakohus, et tuleb jätkata kannatanute tsiviilhagi menetlemist Allan Kiili suhtes. Ringkonnakohus tühistas maakohtu määruse osas, millega Kiili varad vabastati aresti alt. 

Kiili osas kriminaalmenetluse lõpetamist tema parandamatult haigestumisega ringkonnakohtus ei vaidlustatud.

Ligi kolm aastat kestnud kriminaaluurimise käigus kaitsepolitsei kogutud tõenditele tuginedes esitas riigiprokuratuur Tallinna Sadama eksjuhtidele Allan Kiilile ja Ain Kaljurannale süüdistuse aastatel 2005-2015 suures ulatuses altkäemaksu võtmises ja rahapesus.

Süüdistus altkäemaksu võtmises on esitatud ka Tallinna Sadama hooldusosakonna endisele juhatajale Martin Paidele, lisaks süüdistatakse seitset füüsilist ja kaht juriidilist isikut altkäemaksu andmises ja sellele kaasaaitamises.

Lisaks on kohtu all Eno Saar, Tõnis Pohla, Üllar Raad, Sven Honga, Toivo Promm, Jan Paszkowski ning HTG Invest AS ja Keskkonnahoolduse OÜ. Varem oli kohtu all ka Valdo Õunap, kuid tema osas lahendati asi kokkuleppemenetluses.

Süüdistuse järgi nõustusid Kiil ja Kaljurand võtma altkäemaksu mitmelt ettevõttelt selle eest, et nende lepingulised suhted AS-iga Tallinna Sadam sujuksid võimalikult soodsalt. Kiil ja Kaljurand nõustusid nii ühiselt kui ka eraldi tegutsedes võtma altkäemaksu peaaegu nelja miljoni euro ulatuses, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohaselt moodustas altkäemaksust suurima osa, ligikaudu kolm miljonit eurot, Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajate lubatud altkäemaks selle eest, et nad saaksid AS-i Tallinna Sadam tütarettevõtte TS Laevadega sõlmida praamide müügilepingud.

Süüdistuse järgi oli Martin Paide nõus võtma altkäemaksu üle 40 000 euro, Ain Kaljurand ligi 400 000 eurot ning Allan Kiil üle 3,5  miljoni euro.

Süüdistuse väitel said Paide ja Kaljurand lubatud altkäemaksu kätte, Kiilini jõudis lubatust ligi kaks miljonit eurot – ülejäänu jäi tal kätte saamata, sest ta peeti kuriteos kahtlustatavana kinni.

Kiil ja Kaljurand vahistati 2015. aasta 26. augustil, kui prokuratuur oli esitanud mõlemale kahtlustuse suures ulatuses altkäemaksu võtmises. Mõlemad mehed vabastati vahi alt 2016. aasta alguses.

Kriminaalasja uuris kaitsepolitsei ja uurimist juhtis riigiprokuratuur.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: