Euroopa Liit avab oma piirid täielikult vaktsineeritud reisijatele

{{1621419180000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid kolmapäeval kokku piiride avamises reisijatele, kes on koroonaviiruse vastu täielikult vaktsineeritud, ütlesid allikad Brüsselist.

Brüsselis toimunud kohtumisel leppisid diplomaadid ka kokku, et tõstetakse taset, milleni võib nakatumus riigis tõusta, enne kui sealt reisimine ebaturvaliseks kuulutatakse. See tähendab, et EL-i piirid võidakse avada reisijatele senisest rohkematest riikidest.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets ütles ERR-ile, et Euroopa Komisjon ja liikmeriigid jõudsid kokkuleppele, et kolmandatest riikidest saabujatele, kes on täielikult vaktsineeritud, avatakse piirid samaaegselt Euroopa Liidu digitaalse tõendi ehk niinimetatud koroonapassi kasutusele võtmisega, mis peaks juhtuma järgmise paari nädala jooksul. EL-i digitõendi omanik peaks plaani järgi saama piirangutevabalt liikmesriikides reisida.

Tõend, nii digitaalsel kujul kui ka paberil, näitaks, et inimene on vaktsineeritud COVID-19 vastu, tal on kehtiv COVID-19 testi negatiivne tulemus või on ta haigusest tervenenud.

Kasemetsa sõnul saavad kolmandatest riikidest õiguse Euroopa Liitu siseneda need vaktsineeritud, kes on kaitsepoogitud Euroopa ravimiameti poolt heaks kiidetud nelja vaktsiiniga (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen).

Lõplik otsus võib tulla juuni teisel nädalal

ERR-i korrespondent Brüsselis Joosep Värk ütles "Aktuaalse kaamera" otse-eetris, et läbirääkimised Euroopa Parlamendi ja liikmesriikide vahel on jõudnud otsustavasse punkti.

Värk selgitas, et läbirääkimised kestsid teisipäeval üle südaöö ning leiavad uuesti aset neljapäeval. Erinevused tulevad välja aga riikide suhtumises koroonapiirangutesse, lisas ta.

"Kui kõik läheb hästi, siis võib loota, et see otsus kinnitatakse ära juuni teisel nädalal," lisas Värk.

Toimetaja: Karl Kivil, Marko Tooming

Allikas: BNS/AFP, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: