Eestis käivitub koroonatõend hiljemalt juuni keskel
Euroopa Liidu loodav digitaalne koroonatõend peaks käivituma juba juuni esimeses pooles, esimeste süsteemiga liitujate seas on ka Eesti.
"Juuni esimeses pooles valmivad Eestil ja esimestel Euroopa Liidu liikmesriikidel üle kogu EL-i kehtivad ühtsetele standarditele vastavad kolm Euroopa Liidu digitaalset COVID tõendit: immuniseerimine tõend, negatiivse testitulemuse tõend, COVID-19 läbipõdemise tõend," ütles sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni nõunik Aurora Ursula Joala.
Joala rõhutas, et tegemist saab olema kolme eraldi tõendiga, mille kehtivust saab kinnitada sellel oleva ruutkoodi (QR-koodi) abil.
Immuniseerimise tõendi saab luua viimase immuniseerimise teatise andmete pealt pärast iga vaktsiinidoosi, COVID-19 läbipõdemise tõendi saab luua alates esimese Sars-Cov-2 positiivse testitulemuse (PCR) proovivõtmise 11. päevast ning see kehtib 180 päeva alates positiivsest testist.
Kolmandana saab luua negatiivse testitulemuse tõendi: selle saab luua kuni 14 päeva tagasi tehtud viimase negatiivse PCR testitulemuse põhjal. "Selle tõendiga loome võimaluse inimesel negatiivset testitulemust tõendada. Reisimisel valdavalt siiski nõutakse, et test oleks tehtud vahetult enne reisi," märkis Joala.
Euroopa digitaalse koroonatõendi juriidilise raamistiku peab veel kinnitama Euroopa Parlament, mille täiskogu toimub 7. - 10. juunini ja siis hakkab raamistik ilmselt kehtima 1. juulil.
See ei takista siiski varem valmisolevatel riikidel, mis on testinud süsteemide ühilduvust EL-i niinimetatud usalduskihiga (EU Gateway), mis riikide andmed omavahel ühildatavaks muudab, seda varem kasutama hakata.
Eesti testis oma süsteeme 20. mail ning Euroopa Komisjoni eesti esinduse juhi Keit Kasemetsa sõnul osutus test edukaks.
Sotsiaalministeeriumi andmeil on EU Gatewayga juuni keskpaigaks või juuni lõpuks valmis ühinema 30 Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna (EEA) riiki.
Hetkel on valmisolekut juuni alguses Gatewayga ühineda avaldanud lisaks Eestile veel 19 riiki – Malta, Island, Prantsusmaa, Holland, Bulgaaria, Austria, Saksamaa, Luksemburg, Hispaania, Leedu, Itaalia, Rootsi, Horvaatia, Belgia, Kreeka, Küpros, Taani, Tšehhi ja Portugal. Samas võib see nimekiri võib veel muutuda tulenevalt riikide tehnilisest valmisolekust, rõhutas sotsiaalministeeriumi esindaja.
Küsimusele, kas Eesti valmistub sõlmima EU Gateway väliselt üksikute riikidega kokkuleppeid, mis võimaldaks vastastikust tõendite tunnustamist ka ilma EL-i süsteemita, vastas sotsiaalministeeriumi esindaja eitavalt. "Esialgu Eesti ei plaani Euroopa Liidu siseselt bilateraalseid kokkuleppeid," märkis Joala.
Kui seni on Eestis olnud võimalik vaktsineeritud kodanikel luua ainult vaktsineerimistõendeid, siis juuni esimeses pooles hakatakse digitõendile lisama ka testimise ja läbipõdemise infot.
Inimesed, kes on enda vaktsineerimise tõendi loonud enne uue tõendi käivitumist, saavad patsiendiportaalis luua endale uue, Euroopa Liidu standarditele vastava vaktsineerimise tõendi.
Toimetaja: Mait Ots