Jõustus Iisraeli ja Hamasi relvarahu

{{1621539480000 | amCalendar}}
Palestiinlased kogunemas pommitatud juures peale Iisraeli õhurünnakut Gazas.
Palestiinlased kogunemas pommitatud juures peale Iisraeli õhurünnakut Gazas. Autor/allikas: SCANPIX/Abed Deeb/APA Images via ZUMA Wire

Iisraeli ja palestiinlaste islamiliikumise Hamasi vaheline relvarahu jõustus kell 02.00 öösel Eesti aja järgi, teatasid reede varahommikul mitmed uudisteagentuurid.

Iisraeli meedia teatas, et viimastel tundidel enne relvarahu algust jätkasid Iisraeli õhujõud Gaza sektori pihta õhurünnakute sooritamist. Palestiinlased jätkasid omakorda rakettide tulistamist Iisraeli lõunaossa. 

Iisraeli ja Hamasi vahel sõlmitud relvarahust kinnipidamist hakkab jälgima kaks Egiptuse delegatsiooni, millest üks Tel Avivis ja teine palestiinlaste aladel, teatasid neljapäeval meediakanalid.

Biden tervitas vaherahu

USA president Joe Biden tervitas neljapäeval vaherahu Iisraeli ja Hamasi vahel.

"Ma usun, et meil on tõeline võimalus edusammudeks ja ma olen pühendunud selle nimel töötamisele," ütles Biden, kes kiitis ühtlasi Egiptuse rolli relvarahu vahendamisel.

Bideni sõnul rääkis ta neljapäeval Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu ja Egiptuse presidendi Abdel Fattah al-Sisiga.

Bideni  kinnitusel oli USA peamiseks eesmärgiks, mis hõlmas "uskumatuid jõupingutusi", eelkõige verevalamise kestuse piiramine. "Eesmärk oli vältida pikaajalist konflikti, mida oleme varasematel aastatel näinud," sõnas  Biden.

Biden viitas mõlema poole ohvritele ja ütles, et palestiinlased ja iisraellased väärivad ühtviisi ohutut ja turvalist elu  ning võrdset vabaduse, heaolu ja demokraatia meetmete kasutamist.

Suurbritannia tervitas samuti  ühena esimeste seas relvarahu Iisraeli ja Hamasi vahel ja kutsus kõiki pooli üles tegema tööd vastuvõetamatule vägivallakeerisele regioonis lahenduse leidmiseks.   

"Kõik pooled peavad tegema tööd relvarahu püsivaks muutmiseks ning vastuvõetamatu vägivalla ja tsiviilelude kaotuse tsükli lõpetamiseks," ütles Ühendkuningriigi välisminister Dominic Raab suhtlusvõrgustikus Twitter.

Raab lisas, et Suurbritannia toetab "pingutusi rahu saavutamiseks".

11-päevase konflikt jooksul on Iisraelis hukkunud 12 ja Gazas vähemalt 232 inimest.

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: